Hallitustõbi kiusab tomateid

Kaja Kurg
Seenhaigused on hävitanud taime ja rikkunud viljad. | Arhiiv

Miks tomatitel muutub osa lehti pruuniks ja kuivab? Ka õied muutuvad enne avanemist pruuniks, kuivavad ja vilju neist ei arene. Mis taimi vaevab? 

Arvata võib, et tegu on hahkhallitusega (Botrytis cinerea). See seenhaigus on laialt levinud ja kahjustab nii lehti, varsi, õiealgmeid kui ka vilju.

Nakatumisest annab märku see, et lehtedele tekivad pruunid laigud. Kui haigus on vallutanud kogu lehe, võtab see rippuva asendi. Vartele tekivad pruunikashallid sisse vajunud laigud, lõpuks vars kuivab. Õied muutuvad enne avanemist pruuniks ja kuivavad.

Nakatunud viljale tekib helepruun või valkjas laik, millest võib areneda pehme mädanik: viljakest jääb terveks, aga sisemus on vesine ja pudrutaoline. Sageli nakatunud viljad varisevad.

Hahkhallituse tekitajad levivad lehtedele õhu kaudu ja sealt edasi juba vartele. Haigus võib edasi kanduda ka käte ja tööriistadega, kui neile on sattunud haiguseoseid.

Kui kasvuhoones on mõõdukalt soe (18−24°) ja õhk väga niiske, levib hahkhallitus kõige kiiremini. Sellepärast peabki kasvuhoonet pidevalt korralikult tuulutama, et hoida õhuniiskus väiksem. Tavaliselt õnneks piisab haiguse leviku pidurdamiseks sellest lihtsast võttest. Haigestunud taimeosad korja hoolikalt ära ja põleta.

Suvel võivad uksed ja tuulutusluugid olla kogu aeg lahti, isegi öösel – pole vaja näha vaeva nende pideva sulgemise ja avamisega. Seda seni, kuni ööd muutuvad jahedamaks (alla 10°). Vihma ajaks pane ülemised luugid kinni, et vesi sisse ei sajaks ja taimi märjaks ei teeks.

Lehtedele sattunud vesi on hea kasvupinnas seenhaiguste levimiseks. Sellepärast  ei ole hea kasta tomateid õhtul, kui õhk on jahedam, kuna taimedele sattunud vesi ei jõua siis enam ära kuivada. Samuti suurendab kastmine õhuniiskust, luues haigustekitajate arenguks sobiva keskkonna.

Korralik tuulutamine aitab tõhusalt ka tomati-ruugehallituse (Fulvia fulva ehk Cladosporium fulvum) vastu. Selle haiguse tunneb ära lehtedele tekkinud rohekaskollastest laikudest. Lehe alumisel küljel on laigu kohal eostest ja eosekandjatest moodustunud hallikaspruun kirme. Nakatunud lehed keerduvad, kuivavad ja varisevad enneaegselt.

 

Nii hoiad haigused eemal
 

* Tuuluta kasvuhoonet pidevalt ja korralikult.

* Kasta hommikul, et taimed jõuaksid õhtuks kuivada ja õhuniiskus väheneda.

* Haigust tekitavad seeneeosed talvituvad taimejäänustel ja mullas. Sügisel, kui oled kasvuhoonest taimed välja viinud, nopi iga viimnegi mullale langenud leheke ja varrejäänus hoolikalt ära. Ka pealmine, haiguseostega saastunud mullakiht tasub umbes 10 cm sügavuselt koorida ning ära viia. Seejärel pese ja desinfitseeri kasvuhoone.

* Kui tomatid kasvavad valgusküllases kohas, mulla pH on sobiv ja taimi on õigesti väetatud, on nad tugevad ja vähem vastuvõtlikud haigustele (see oleneb ka sordist).

Sarnased artiklid