"Hapuks läinud" kodulaenusid jääb järjest vähemaks

Kristel Trell
kodus.ee
Eestis jääb "hapuks läinud" kodulaenusid järjest vähemaks. | 123RF

Pangad, kes pärast majanduslangust küllalt kitsi käega olid, annavad nüüd senisest märksa enam eluasemelaenusid. Põhjuseks asjaolu, et kodulaenuvõtjad saavad oma võetud summad kenasti tagasi makstud ja nn. "hapuks läinud" kodulaenude arv on viimastel aastatel pidevalt kahanenud.

2016. aasta jooksul kasvas eluasemelaenude jääk ja käive hoogsalt. Mullu väljastati eluasemelaene 10% aastatagusest enam. See tõstis eluasemelaenude jäägi 5,2% eelmisest aastast kõrgemale, vahendab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark. Laenuturu aktiivsuse taga on tema hinnangul pankade valmidus eluasemelaene väljastada. "Seda omakorda soosib laenude madal kahjusus. Üle 60 päeva viivituses olevate ehk "hapuks läinud" eluasemelaenude jääk kahaneb mõõdetuna nii eurodes kui protsendina kogu laenujäägi suhtes," selgitas Toompark.

2016 IV kvartali lõpu seisuga oli üle 60 päeva viivituses olevate eluasemelaenude jääk 35,8 miljonit eurot ehk aastatagusest näitajast 41,5 miljonit eurot on see 14% vähem. Pikemas viivituses olevate eluasemelaenude jääk moodustab 0,5% kogu eluasemelaenude jäägist. See on selle kümnendi kõige madalaim näitaja. "See näitab, et laenu võtnud inimesed saavad oma kodulaenu ilusti tagasi makstud, kuna tööpuudus on väike ning palgad kasvavad," kommenteeris Toompark.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid