Kogu tõde külmetushaigustest | Miks viirushaiguste puhul pole abi erinevatest ravimitest ega ka C-vitamiinist?

Kodutohter
Külmetumine vallandab organismis sündmuste jada, mis päädib nina limaskesta põletikuga. | Shutterstock

Igal aastal minnakse sügisest kevadeni perearstide juurde samade muredega. Mida teha kaks nädalat kestnud nohuga? Kuidas lõputust köhast lahti saada?  Külmetushaiguste ehk ülemiste hingamisteede ägedate viirusnakkustega tegelemise põhitõed ja levinud küsimused vaatame järgnevalt üle.

Kui ninaveed on valla
 

Nohu on tavapärane talvine vaevus.  "Nohul on palju põhjusi, aga praegusel aastaajal räägitakse tavaliselt viiruslikust ninaneelupõletikust. Kaitsevõime vähenedes pääseb viirus haigust tekitama. Enamasti juhtub see käte, jalgade ja pea külmetamisel. Nii öeldaksegi rahvasuus külmetushaigus," räägib perearst Hiie Karelson.
"Külmetumine vallandab organismis sündmuste jada, mis päädib nina limaskesta põletikuga. Ninaeritis on vesine, läbipaistev ja limane. Paranemise eelduseks on selles staadiumis näiteks hea immuunsüsteem ja normaalne nina anatoomia."
Kirjeldatud äge staadium kestab keskmiselt viis päeva. Taandumise asemel võib lisanduda bakteriaalne põletik. Siis muutub ninaeritis kollakasroheliseks, mädaseks ja viskoosseks.

"Nohu korral on oluline tagada õhu vaba liikumine. Esimestel päevadel on soovitatav loputada nina füsioloogilise lahusega ja kasutada suukaudset dekongestanti ehk ninakinnisust leevendavat ravimit," selgitab dr Karelson. "Sobib pseudoefedriin, mis võib olla kombinatsioonis triprolidiiniga. Mõlema aine talumatuse korral peaks kasutama ninaspreid, et vältida tursest tekkivaid tüsistusi."
Kodutohtri lugeja on küsinud, kas nohusiirupi ja nohurohu koostoime pärast peaks muretsema. "Tõenäoliselt peab lugeja nohusiirupi all silmas pseudoefedriinvesinikkloriidi või triprolidiinvesinikkloriidi sisaldavaid siirupeid ja nohurohu all meil levinud ksülometasoliini spreisid. Mõlemad on dekongestandid. Koostoime tõttu suureneb kõrvaltoimete risk. Kõige sagedamini on need rahutus, unehäired, vererõhutõus ja südame löögisageduse kiirenemine," vastab Hiie Karelson.
"Tasub meeles pidada, et ksülometasoliini tüüpi ninaspreisid võib kasutada ainult nohu ägedas staadiumis lühikest aega, nii 3–5 päeva. Pikemal kasutamisel hakkavad need spreid ninahingamise takistust süvendama."

 

Kurku koormav köha
 

Nohu kulutab ohtralt taskurätikupakke, aga köha võib hoida öösiti üleval ja terve järgmise päeva ära rikkuda. "Köha on organismi reaktsioon hingamisteede puhastamiseks ja kopsude kaitsmiseks. Köha tekib hingamisteede ärritusest," nendib tohter.
Köha võib olla kuiv ehk kinnine või rögane ehk lahtine. Viirusnakkused algavad sageli kuiva köhaga, mis aja möödudes muutub lahtiseks. Seejuures loetakse pikaajaliseks köha, mis kestab üle kolme nädala.
Köha aitab hingamisteid puhastada, nii et kohe köha mahasurumine pole hea mõte. "Kinnise köha korral on abi soojade jookide, näiteks taimsete ravimteede joomisest," soovitab perearst. "Soe vedelik aitab limaskesti niisutada. Tekib röga ja haigustekitajad saavad organismist välja." Siiski on olukordi, mil retseptiravimina saadaval olevad köhapärssijad võivad vajalikuks osutuda. "Kui köha on nii tõsine, et ei lase magada ja haige on täiesti kurnatud, siis võib vajalikuks osutuda köhapärssijate kasutamine," selgitab perearst.

Lahtise köha korral liigub bronhides röga ja lima. Ravi eesmärk on muuta röga kergemini väljaköhitavaks, vedeldades ja tõhustades rögaeritust. "Selleks kasutatakse rögalahtisteid. Tõhusad on taimeteed ja inhalatsioonid, aga ka rahvameditsiini nipid nagu jalavann ja rindkere määrimine," toob dr Karelson teemasse selgust. "Rögalahtistite tarvitamisel tuleb meeles pidada, et neid ei tohiks kasutada vähemalt kaks tundi enne magamaminekut. Lahtistid võivad rohkem köhima ajada."
Köhaga kaasnev kurguvalu võib olla tõeliselt piinav. "Soojast joogist on kurguvalu korral abi. Valu ja põletikunähtude leevendamiseks sobivad kurguspreid ja imemistabletid," ütleb peretohter. "Valik sõltub haigest endast ehk sellest, mis teda kõige rohkem vaevab ja millist ravivormi eelistab. Lokaalsete preparaatide toimepunktid on erinevad. See tähendab, et üks ravib rohkem valu, teine põletikku, kolmas niisutab ja nii edasi."

 

Külmetusest priiks, aga kuidas?
 

Tihti kiruvad inimesed, et erinevad rohud ei tee kohe terveks. Samuti räägitakse pettumisest C-vitamiinis, mis kuulduste kohaselt peaks ruttu aitama. "Külmetushaigused paranevad ise, nii et eesmärk on sümptomite leevendamine, mitte haiguse ravimine," selgitab dr Karelson. "Uuringud on näidanud, et C-vitamiini tarvitamine ei hoia ära haigestumist ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse ega kiirenda paranemist." Küll aga leiab perearst, et igapäevaselt tervena püsimiseks on tähtis täisväärtuslik ja tasakaalustatud toitumine. Mõtestatud toitumisega saab vältida erinevate vitamiinide ja mineraalainete puudust.

Apteekides on müügil nii gripiteed kui ka ravimtaimede teesegusid. Kumba eelistada? "Gripiteed sisaldavad mitut toimeainet. Lisaks palavikualandajale sisaldub nohu- ja köharavim ning C-vitamiin. Kombinatsioonravimite tarvitamisel kasvab kõrvaltoimete risk, seega üldjuhul ei soovitata neid kasutada. Kindlasti ei tohi neid anda lastele ega manustada ülitundlikkuse korral," hoiatab perearst. "Tasub eelistada ikka sümptomipõhist ravi. Leevendada vajaduse korral nohu või köha ning alandada palavikku. Ravimtaimedest tehtud tee ja igasuguse sooja joogi tarvitamine mõjub hästi."

Siiski möönab tohter, et mõningatel juhtudel võib gripitee olla omal kohal – seda lühikest aega ägeda haiguse esimestel päevadel. Kõrge palaviku ja ränga nohu ning köhaga on võimalik ühest gripitee pakikesest saada leevendust korraga kõikidele sümptomitele.

 

Viiruste eest põiklemine
 

Viirushaigused levivad piisknakkuse teel, näiteks aevastamisel või köhimisel. "Vähemalt sama oluline on levik saastunud käte vahendusel. Köhimisel ja nuuskamisel sattuvad kätele eluvõimelised viirused," räägib dr Karelson. "Kui jätta käed pesemata, saastuvad viirusega kõik kontaktpinnad, nagu ukselingid, telefonid ja arvutiklaviatuurid." Seejuures on tähtis teada, et viirus võib pindadel püsida eluvõimelisena kuni 48 tundi.

Nuuskamiseks on soovitatav kasutada ühekordseid pabertaskurätikuid. Pärast nuuskamist tuleks need visata kohe prügikasti. Isegi pabertaskurätikul võib viirus püsida eluvõimelisena 8–12 tundi. "Sage kätepesu, kasutatud salvrättide kohe prügikasti viskamine kaitseb viiruste eest ja aitab paranemisele kaasa," ütleb peretohter. "Tasub vältida ka oma silmade, nina ja suu puudutamist. Pisikud levivad sageli, kui puudutatakse viirustega kaetud esemeid ja seejärel silmi, nina või suud."
Nohu ja köha pole alati nakkavad. Mõnikord võivad levinud vaevusi põhjustada allergia, suurenenud adenoid, ravimite liig- või väärkasutus, astma ja palju muid tegureid. "Aga viirusnakkuste korral on iga ägedalt haigestunud inimene teistele ohuks ja nakkusallikaks. Haigestunu ohustab teisi päev enne sümptomite tekkimist ja haigusnähtude ilmnemise järel tavaliselt 5–7 päeva," kinnitab dr Karelson. "Väikelapsed ja nõrga immuunsüsteemiga inimesed võivad olla kauem nakkusohtlikud. Haigena on väga oluline jääda koju, et mitte teisi nakatada."

 

Kui haigus jääb vinduma
 

Ülemiste hingamisteede ägedaid nakkusi võib tekitada üle paarisaja viiruse. Näiteks rinoviirustel on vähemalt 100 serotüüpi. Viiruste rohkuse tõttu haigestutakse üha uuesti.
Järjestikuste külmetushaiguste põdemine ei ole immuunpuudulikkuse tunnus. "Mõnikord võibki vindumine olla tingitud sellest, et paraneva viirusnakkuse ajal haigestutakse uude viirusesse. Mõnikord võib sümptomite püsimine viidata tüsistuste tekkele," selgitab perearst. "Vajalik on arsti visiit ja võimalik antibakteriaalne ravi. Tihti on vindumise põhjuseks senise sümptomaatilise ravi puudumine või mittetõhus kasutamine. Ka haiguse ajal puhkamata jätmine ei aita sugugi kiiremale paranemisele kaasa."

 

Arsti juurde või mitte?
 

"Arsti poole peaks pöörduma, kui hoolimata sümptomite ravist haigusnähud ei leevene või hoopis süvenevad. Kauakestvate sümptomite allumatus ravile ja palavik, mis ei reageeri ravimitele, on samuti põhjused, mille korral peaks arsti juurde minema," loetleb tohter põhilisi ohumärke.
Kiirest vajadusest pöörduda arsti poole annavad märku hingamisraskused, veriköha, valu või survetunne rinnus, pearinglus või segane olek, raske ja sage oksendamine, tugev peavalu või muu intensiivne valu, vilistav hingamine, survetunne põskedes ja silmalaugude turse. Laste puhul on alarmsümptomiteks veel loidus ja kiire hingamine.
Haigestunud lapsega on vaja arsti juurde minna ka siis, kui köha ja palavik on kestnud üle viie päeva. Samuti on oluline pöörduda arsti poole, kui haigestunud on imik, eakas, rase või krooniliste haigustega inimene.

 

Millal palavikku alandada?
 

Nii köha kui ka nohuga kaasneb paljudel inimestel palavik. Rahva seas liigub erinevaid soovitusi, millal peaks palavikku alandama.
"Palavik on üks organismi kaitsemehhanisme. Kehatemperatuuri tõus loob viirustele ebasoodsa keskkonna. Kohe ei tasu temperatuuri alandama tõtata," hoiatab dr Hiie Karelson. "Palavikku võiks hakata alandama, kui see tõuseb üle 38,5 kraadi, lastel üle 38 kraadi."

Palaviku alandamiseks sobivad lastele paratsetamool ja ibuprofeen. Täiskasvanud võivad võtta ka aspiriini. Korraga on soovitatav kasutada ühte palavikualandajat. Samuti paneb perearst südamele, et palavikuga kulgeva haiguse ajal tasub tarbida rohkelt vedelikke.

 

Millal tohib trenni minna?
 

"Treeningutega pole soovitatav alustada enne, kui temperatuur on normaliseerunud ja sümptomid kadunud. Enne treeningutega taasalustamist võiks olla vähemalt päev ilma palaviku ja üldsümptomiteta," kommenteerib perearst Hiie Karelson trennimuresid.
"Alguses peaks võtma kergemalt sama palju päevi, kui haiguse tõttu vahele jäi. Pärast seda võib tugevate treeningutega uuesti pihta hakata." Ja haigena trenni minek? "Ägeda ninaneelupõletikuga ei ole kindlasti soovitatav trenni minna. Niiviisi levitatakse teistele pisikuid, haigus süveneb ja tilkuva ninaga ei tule treeningust midagi välja," räägib perearst.
"Kui nohu on krooniline või tuleneb allergiast, siis ei ole see trennis käimisel takistuseks. Küll aga peaks tagama õhu vaba liikumise ninas."

Sarnased artiklid