Kõhuvalu pärast söömist või tühja kõhuga

Kodutohter
Mittesteroidsed põletikuravimid võivad pikaajalisel tarvitamisel tekitada maos haavandeid, | Shutterstock

Kõhuvalusid on igat masti, osa neist on seotud aga söömisega.

Kui kõht hakkab valutama kohe pärast söömist, umbes veerand tunni jooksul, tekib kohe maohaavandikahtlus. Kui sellised valud pole juhuslikud, vaid kipuvad korduma, on vaja põhjust kindlasti uurida, kõigepealt helikobakteri suhtes. Nii helikobakterit kui ka haavandit saab antibakteriaalselt ravida.

Maohaavand ei teki alati helikobakterist. Reumahaiged kasutavad liigesehädade vastu mittesteroidseid põletikuravimeid, nagu diklofenak ja ibuprofeen. Ka need ja teised arstimid võivad pikaajalisel tarvitamisel tekitada maos haavandeid, erosioone ja verejooksu. Samuti kahjustavad magu verevedeldajad, mida üsna paljud peavad kasutama – siis on alati verejooksurisk. Muidugi tekitab haavandeid liigne alkohol.

 

Eneseabiks

Apteegist võiks osta näiteks omeprasooli või muud maohappe teket pärssivat ravimit.
Tähtis on toitumine: tuleks süüa rohkem putrusid; ei sobi praetud toit; pigem keeta või hautada; ei või süüa liiga rasvast, haput ega vürtsikat; mao limaskesta ärritavad ka must kohv ja väga tuline toit; head on piim ja piimatooted.

 

Valu tühja kõhuga
 

Kui kõht on tühi ja hakkab valutama, eriti just öösel kella ühe-kahe paiku, viitab see kaksteistsõrmikuhaavandile  Sellised valud võivad olla tükk aega, inimene võtab valuvaigistit ja see aitab. Pooltel juhtudel kaovad tühjakõhuvalud ilma ravita, kuigi on kaksteistsõrmikuhaavand – see paraneb iseenesest.

Osa inimesi ei teagi, et neil on haavand. Kui tekib sisemine verejooks, siis satuvad haiglasse ja alles siis avastatakse haavand. Kui tühjakõhuvalu ikka tihti kordub, tasub kindlasti kaksteistsõrmikut kontrollidaa.

Eneseabivõtted on samad mis maohaavandi korral.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid