Kuhu paigutada kodus telekas?

kodus.ee
Põhimõtteliselt pole seega vahet, millisele kõrgusele teler asetada, kui vaid istmed sobivad ja keha toetatakse. | Shutterstock

Teleri ees veedetakse rohkesti aega. Pole sugugi ükskõik, millise koha pilgupüüdja sinu kodus hõivab. Telerit peaks olema ikka mugav vaadata.

Tänapäevased telerid jätavad sisustajale kuninglikult valikuvõimalusi, sest õhuke tahvelteler näeb hea välja ka seinale riputatuna. Tänu laienenud vaatepunktile ei tarvitse ka koduse diivani keskmise koha pärast võidelda. Teleri asupaika valides on tähtis arvesse võtta ruumi vormi ja eeskätt akende paigutust. Peegelduste tõttu ei maksa telerit paigutada akna vastas asuvale seinale.

Kui akna vastassein on siiski ainus valikuvõimalus või aknad avanevad mitmesse suunda, maksab loomuliku valguse hulka reguleerida ribikardinate, ruloo või muude kardinate abil. Näiteks pimendavast kangast valmistatud ruloo takistab väga lihtsalt ekraanipeegeldust. Ehkki loomuliku valguse hulka on kasulik piirata, pole ka täiesti pimendatud ruum alati kasulik. Silmad ei saa asjatut koormust, kui teleri läheduses paikneb kohtvalgusti.
Omaette alusel paiknevale telerile langeb piisavalt valgust, kui laualamp asub ühel või mõlemal pool ekraani. Kui aga teler on seinal, võib kasutada seina- või põrandalampi.


Vaata mõnusalt
 

Üheselt võetavaid soovitusi ekraani suuruse või vaatamiskauguse kohta ei ole, aga asja võib kaaluda ergonoomilisest küljest. Kinos näiteks on parimad kohad sagely esirea asemel hoopis saali keskpaigas. Tähtis on kindlaks teha, et telerit vaadates ei tekiks kaela ja õlavöötme piirkonda pikaajalist painet, survet või venitust. Kui paigutada teler näiteks kõrgele seinale, lausa lae piirile, peab istumisasend olema tugevalt tahapoole kaldus.

Optimaalses keha asendis jäävad kõrvad ja õlad külje pealt vaadatuna samale joonele, lõug on pingest vaba, selg toestatud. Põhimõtteliselt pole seega vahet, millisele kõrgusele teler asetada, kui vaid istmed sobivad ja keha toetatakse vajaduse korral kas patjade  või toolileeniga. Ergonoomiliselt parim on diivanirühm paigutada nii, et vaataja rindkere on tervenisti teleri poole suunatud. Väikese ruumi päästjaks on pööratav seinaalus, mille abil saab telerit pöörata igas suunas.

Mitte keskpunkt, vaid osa tervikust
 

Arhitektid on vaimustatud kõikvõimalikest kodukinotubadest, aga tegelikult pole need enamikule jõukohased ega ka mitte hädatarvilikud. Siiski, kui kuulad palju muusikat ja korralik heli on sulle oluline, maksab teleri paigutamisel arvestada ka kõlarite asukohta, et tulemus saaks parim.

Ometigi on viimasel ajal trendiks, et elutoa sisustamisel võetakse arvesse hoopis telerivaba ajaveetmist. Nüüd on moes peita dvd-mängija ja muud lisaseadmed kinniste uste taha ja varjata lopsakad juhtmepuntrad plastkattega. Teler jääb tagaplaanile, kui ruumis on piisavalt muud mööblit ning istumiskohad kutsuvad pigem omavahelisele suhtlemisele.

Kui mööblit ei paigutata ainult telerivaatamise tarbeks, võib samas ruumis näiteks hoopis perega lauamänge mängida või mõnusalt sõprade seltsis õhtust süüa.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid