Kui rauda napib. Aneemia avastamine on lihtne, aga tekkepõhjuste leidmine keeruline

Kodutohter
Organism vajab kindlal perioodil rohkem rauda, kui toidust kätte saab. | Shutterstock

Rauavaegusaneemia on ainult üks aneemia vormidest.

Aneemia on kehvveresus, mis tähendab, et veri sisaldab normist vähem punavererakke ja hemoglobiinisisaldus on vähenenud. Selle definitsiooni taga avaneb aga palju keerulisem maailm, kui esmapilgul näib.

Aneemia puhul muutub inimene jõuetuks – organismis jääb hapnikku lihtsalt väheks. Enamasti muutub inimene kahvatuks, kuna punase värvi annabki verele hemoglobiin ja selle aine hulk organismis on väike. Muidugi kahvatuse põhjal diagnoosi ei panda, sest mõni inimene on loomu poolest väga heleda nahaga.

Süda võib kergesti kloppima hakata, näiteks vahel ütlevad inimesed, et süda peksab kurgus juba kergema pingutuse korral. Kui hemoglobiinisisaldus ja hapnikuhulk on väga väikesed, siis võib tekkida südamepuudulikkus. Kroonilisel kopsuhaigel tekib hingamispuudulikkus. Üldiselt võivad kõik kroonilised haigused ägeneda.

Aneemia diagnoosi käigus vaadatakse mitut parameetrit samal ajal, näiteks punavere näitajatega koos trombotsüütide arvu ja valgevere seisundit. Vereproov kõneleb väga palju, kui oskad seda õigesti lugeda. Alguses tellitakse põhilised verenäitajad ning kõrvalekallete korral saab võtta juurde edasised analüüsid ja uuringud. See tegevus nõuab kannatlikkust ja aega, sest järgmine samm tuleneb kogutud teadmisest.

Ravi saab alustada, kui põhjus on teada või vähemalt on arstidel põhjendatud oletus, kui meditsiiniliselt pole võimalik täpset mehhanismi välja selgitada.

Aneemia leidmine vereanalüüsi abil võib olla võrdlemisi kerge, aga tekkepõhjuse väljaselgitamine on palju keerulisem. Isegi kui teame, et see on toitumuslik, siis miks ikkagi raud ei imendu? Ravi peab olema põhjuslik. Näiteks verevähist tingitud aneemia korral tähendab see verevähi ravi, aneemiaga tegelemine on sel juhul toetav ravi.
Toitumishäirete korral inimene üldiselt ei peakski hematoloogini jõudma, vaid see jääb perearstide valdkonda.

Rauapuuduse tunnustest saad lugeda SIIT

Rauarikkad toiduained leiad SIIT.

Sarnased artiklid