Kuidas ära tunda, kas välja valitud kuusk on värske? Kuusepuu säilitusnipid
kodus.ee
Lase kuusemüüjal tüvi parajaks lõigata, et ei peaks hakkama seda ise kodus sae ja kirvega tegema. | Shutterstock

Jõulupuu värskust saab kindlaks määrata lõikekoha järgi. See on muidugi tavainimesele päris keeruline hinnata, asjatundjale aga mitte. Kuused, mille okkad pudenevad ja nulud, mille oksatipud on närtsinud, ei ole kindlasti enam värsked.

Tasub ka teada, et kohalikud jõulupuumüüjad ei pruugi müüa kohalikke puid, vaid võivad neid sisse tuua, seetõttu tuleks hoolega uurida, kui värskete puudega tegu on. Kõige värskemad jõulupuud tulevad loomulikult otse istandikust.

 

Puu säilitamine enne jõule
 

Kõige parem on juba valmis ostetud puud säilitada välitemperatuuril, näiteks kuivas garaažis. Jõulupuualused, kuhu saab vee sisse panna, hoiavad puu värskema. Kuusejalad, mis käivad pedaaliga avaneva klambriga, on jälle kasutajasõbralikumad. Pane alus paika, kinnita klamber ja valmis! Lase kuusemüüjal tüvi parajaks lõigata, et ei peaks hakkama seda ise kodus sae ja kirvega tegema.
 

Juurepalliga jõulupuud

Mida tuleb teada, kui hangid istandusest või kaevad oma aiast üles juurepalliga jõulupuu. Kõigepealt tuleb talveunes viibiv puu toatemperatuurile aklimatiseerida (näiteks kui väljas on 0 °C, siis viia kõigepealt keldrisse, kus on 10 °C, ja alles siis tuppa, kus on 20 °C). Ära unusta puud kasta!
Korda sama protsessi, kui viid puu tagasi aeda.
Hoolega aklimatiseeritud puul on head väljavaated talvine reis elutuppa kenasti üle elada.
Ka juurepalliga jõulupuude kvaliteet võib olla väga erinev. 

Variant 1: Puu kasvatati ilma regulaarse ümberistutamiseta. See kaevati välja ja suruti plastpotti. Tulemuseks on umbes sõrmejämedused katkised juured. Need ulatuvad sageli isegi potist välja. 

Variant 2: Puud istutati regulaarselt ümber ja ta moodustas endale kitsaste tingimustega kohanenud juurepalli. Kui selline puu uude kohta ümber istutada, läheb ta paremini kasvama kui eelpool mainitud puud. Kvaliteeti näitab ka umbrohu hulk potis ja juurepalli sees.

Allikas: Gardest

Sarnased artiklid