Kuidas leida lapse kirjutuslauale sobilik valgusti?

kodus.ee
Sisuturundus
Tagant avatud kupliga lauavalgusti on lapse silmale parim – selline kuju vähendab silmi väsitavaid valgus-vari kontraste kõige paremini. | 4ROOM

Korralik valgusti lapse kirjutuslaual on veelgi olulisem kui arvata võiks. Lisaks silmade tervisele mõjutab valgustus terve keha heaolu, aga ka õppimisvõimet. Nii ala- kui ka ülevalgustusega võib seostada erinevaid vaevuseid – alates peavalust ning silmade ülepingutusest kuni rühivigadeni välja. Et paremini näha, kipume vähest valgust mingit moodi kompenseerima – näiteks võtame sisse ebaloomuliku istumisasendi. Niisiis tasub teada – milline on sobilik laualamp ja kuidas see paigutada tuleks? 

Pelgalt laelambist ei piisa

Hea töölaud on alati korralikult valgustatud. Laelambist, mille valgus üle terve ruumi hajub, ei piisa – sobilik kohtvalgusti on asendamatu abiline igal kirjutuslaual. Lisaks õppetöö hõlbustamisele on lambist abi ka joonistamisel või meisterdamisel.

Üldjuhul asub  laevalgusti täpselt keset lage, kirjutuslaud aga akna või seina ääres. Nii langeb laevalgus laua ääres istujale selja tagant ning tekitab tööpinnale varju. Õigesti paigutatud laualamp heidab aga valguse täpselt „töötsooni“ – raamatule, töövihikule või joonistuspalerile.

Võta arvesse ka lapse kasvu

Nii nagu töölaua valikul peab arvestama kasutaja oskuste ja vajadustega, tuleb ka lauavalgustit valides lapse vanust ning kasvu silmas pidada. | Anglepoise/ 4ROOM Sisustussalong

Sisustuskaupluse 4ROOM Sisustus turundusjuht Anne Jaanus toob välja, et lampi valides tuleks lähtuda valgusti tulevasest kasutajast. Nii, nagu töölaua- või tooli valikul on peab arvestama kasutaja kasvu, oskuste ja vajadustega, tuleb ka lauavalgustit valides lapse vanust ning kasvu silmas pidada.

Et väike laps ei kontrolli end mänguhoos veel piisavalt, võib lamp kogemata ümber minna või isegi põrandale kukkuda. Seetõttu tasub koolieelikule leida pigem kerge ning mittepuruneva kupliga lamp. Et vältida lambi kukkumist, on heaks lahenduseks ka mudelid, mida saab seina külge kinnitada. Lampi valides tuleb muuhulgas arvesse võtta lapse kasvu – väiksem laps vajab ka väiksemat lauavalgustit.

Seina külge kinnitatavad lambid säästavad lauaruumi – olgu siis tegemist kirjutuslaua või öökapiga | Anglepoise/ 4ROOM Sisustussalong

Ohutuse tagamiseks tuleks vältida valgusteid, millel on teravad servad. Olgu laps väikene või suur, igal juhul tasuks vältida ka neid lampe, mis kasutusel kuumaks lähevad – nii võib lambile vastu minnes end kogemata kõrvetada. Kindlaks ja mugavaks valikuks on näiteks LED-  tuledega lambid. Kui halogeenlambi pirni temperatuur võib tõusta kuni 600 kraadini, siis LED-i sisetemperatuur on kõigest 40-60 kraadi. 

Lambi kuppel olgu reguleeritav   

Elementaarne, kuid oluline on arvesse võtta seda, et lambivalgus peaks paremakäelise lauale langema vasakult, vasakukäelise lauale aga paremalt poolt. Kohtvalgusti kuppel olgu reguleeritav – nii saab valgusvoo suunata täpselt sinna, kuhu parajasti vaja.

Kui töölaud on väike, võib abi olla seinale kinnitatavast kohtvalgustist – nii saab vaba lauapinda pisut juurde.

Kuidas leida see õige?

Valgusti puhul mängivad olulist rolli kasutusmugavus, suurus ja turvalisus, aga ka lambi välimus. | 4ROOM

Lauavalgusti võks välja valida koos lapsega. Kui lamp lapsele meeldib, kasutab ta seda rõõmsa meelega. Lapse jaoks meelepärane valik on oluline lausa  selleni välja, et meeldiv ümbrus muudab mõnusamaks terve õppeprotsessi.

Lauavalgusteid võib soetada ka internetist, kuid kui aega jagub, tasub poodi kohale minna. Olulisi aspekte on palju – suurus, kasutusmugavus ning turvalisus – poes kohapeal saab kõiges veenduda. 4ROOM Sisustussalongis pakuvad asjalikku nõu ka vastava väljaõppe saanud spetsialistid.

Kuigi lauavalgustit valides tuleb arvesse võtta nii mõndagi, võib sobiliku valguslahenduse leida siiski igale lauale. 4ROOM Sisustussalong pakub kodumaiseid valgusteid, aga ka Põhjamaades toodetud lampe. Laualampe otsides tasub pilk peale heita 4ROOMi enda, aga ka Anglepoise lampidele – kõik valgustid on toodetud kasutusmugavust silmas pidades.

Valgusti, mis peegeldab isikupära

Soovi korral võib 4ROOMi klient valgusti lõpliku väljanägemise osas ka ise kaasa rääkida. Valida saab enam kui 50 erineva kupli kanga vahel, valgusti metallosade puhul saab valiku teha 7 erineva metallitooni seast. Isegi kangasjuhtmeid on valikus rohkem kui 50 – nii võib iga üks kokku panna isikupärase ja ruumi interjööriga kokku sobiva lambi. Et paljud mudelid on saadaval eri suurustes, on lõpplahenduseks nn rätsep-lahendusega valgusti, mis sobitub kasutaja kasvu ning maitsemeele, aga ka  koduse  interjööriga.

4ROOM salongist leiad 4ROOMi enda kodumaised valgustid, aga ka kvaliteetseid valguslahendusi Põhjamaadest. Stiilsete ning praktiliste valgustitega saad lähemalt tutvuda 4ROOM Sisustussalongi veebilehel ning 4ROOMi kodulehel

4ROOMi esindused asuvad:

Tallinnas:  Pärnu mnt 110

Tartus: Tehase 16 (Sisustuse E-Kaubamaja)

Sarnased artiklid