Kuidas ravida küüneseent?
Kodutohter
Küüneseent saab ravida ja varbaid ei pea häbelikult peitma. | Shutterstock

Milline preparaat on kõige tõhusam küüneseene raviks? Kaua neid tuleks kasutada? Apotheka apteeker Kerli Valge annab nõu.

Küüneseene ravi puhul ei ole võimalik üheselt öelda, et üks või teine preparaat on kõige tõhusam. Kui rääkida apteegi käsimüügis olevatest toodetest, siis siin saab määravaks, kui kaugele on haigus arenenud ehk kui suures ulatuses on küüs kahjustunud ja kas kahjustunud on ka küüne kasvuala. Teiseks määrab ravi tõhususe patsiendi järjepidevus. Olenevalt preparaadist tuleb seda kasutada iga päev kas üks või isegi kaks korda. Kui neid juhiseid ei järgita, siis ei ole ka tulemust oodata. Vajalik võib olla ka jalanõude ja sokkide desinfitseeriv pesu. Kui seda ei tehta, saab uue nakkuse väga lihtsalt.

Isegi kui patsient järgib korrektselt ravijuhendit ja vahetab jalanõud-sokid välja, on ravi pikkust raske ennustada. Kindlasti tasub arvestada 6–12 kuuga; kui küüned on aeglase kasvuga, siis võib kuluda ka rohkem aega.

Tegu on aeglase protsessiga, sest käsimüügis olevad tooted tekitavad seenele ebasobivad kasvutingimused, kuid ei hävita seent. Seega, ravi katkestades muutuvad tingimused seenele taas soodsaks ja see vohab edasi. Kui aga ravi järgida ja hoida seen nii-öelda külmutatuna, kasvab lõpuks terve küüs peale ja nakatunud küüne osa kasvab lihtsalt välja.

Kui nakatunud on kõik küüned ja/või nakkus on enda alla haaranud üle poole küüneplaadist, tasub abi saamiseks pöörduda siiski arstile. Sellises olukorras ei pruugi käsimüügis pakutavad lahused piisavalt tõhusad olla ning vajalik võib olla süsteemne ravi tablettidega.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid