Kuidas umbrohust vabaneda?
Ain Alvela
Hooldatud umbrohuvaba muru on silmale ilus vaadata ja jalale mõnus astuda. | Shutterstock

Kogenud aiapidajad teavad, et parim moodus umbrohuga võitlemiseks on õigesti hooldatud muru. Uue elamu juures aga see kogemus päevapealt ei maksa ja kõike tuleb otsast alata ning umbrohu tõrjeks erinevaid meetodeid kasutada.

Just juunis on viimane aeg lämmastikurikka väetisega väetamise ja kahjurite peletamise kõrval tegeleda ka aiamuru umbrohutõrjega. Kuna on teada, et tarbeaia, piltlikult öeldes siis kapsamaa pidajaid jääb järjest vähemaks ja moodi on tõusnud suured suhtelised lagedad majaümbruse muruväljakud, tuleb üha rohkematel koduomanikel tegemist teha visa umbrohuga, mis nende kauneid muruplatse risustama kipub.

Et umbrohuga ei kaoks elu aiast

Laias plaanis on umbrohutõrjeks kaks võimalust: teha seda spetsiaalseid kemikaale kasutades või üritada nö mahevõtteid kasutades naat, võilill, orashein, kõrvenõges, malts ja muu kvaliteetse muruvaiba koostisse mittekuuluv taim minema peletada. Ja ega ka selle töö puhul ei tähenda aias loodussõbralikkuse hoidmine aia üldse hooldamata jätmist. Väike loominguline lohakus aga kuulub ühe õige koduaia koostisse nagu suhkur vahukooresse, sest veidi metsikust meelitab ligi linnukesi, ehk ka mõne siilipere või orava puu otsa.

Seega tuleb umbrohtude tõrjumisse suhtuda mõistlikult. Keskkonnasõbraliku aiapidamisvõtteid tutvustava portaali loodusaed.ee projektis osalev Anne Soovik kirjutab, et umbrohud peenramaal või lillepeenras kasutavad kultuurtaimede eest ära toitaineid ja vahel kipuvad tugevama konkurentsivõimega umbrohud kultuurtaimi lausa välja tõrjuma.

"On ilmselge, et aias on vaja umbrohtude kasvu vaos hoida, sama selge on ka see, et umbrohtusid lõplikult aiast hävitada ei ole võimalik ning sellest poleks ka kasu, vaid pigem kahju," usub ta. "Aias kasvavatest umbrohtudest võib aga ka tulu tõusta. Mitmed kahjuriteks peetavad putukad eelistavad looduslikke taimi kultuursortidele. Seetõttu on isegi kasulik oma aianurka jätta lapike looduslikku taimestikku." Sooviku sõnul tõstab taimestiku mitmekesisus ka aias elavate loomaliikide arvu, kellest paljud on aga kahjurputukate looduslikud vaenlased või lihtsalt meeldivate laululindude toiduobjektid.

Taimemürke kasutamata võib murupinna umbrohtudest korralikult puhtaks saada, kasutades valgust varjavat katet, mida võiks kohal hoida vähemalt ühe suve. Parim aeg alustamiseks on kevad, kui umbrohud kiiresti kasvavad. See on muide ka edukaim meetod metsistunud maa umbrohtudest puhastamiseks. Pärast "varjutuskuuri" tuleb siis maa üles kaevata ja sinna korralik muruseeme peale külvata. Kuigi aeganõudev, on üks tulemuslikumaid viise siiski umbrohtude ühekaupa murupinnasest väljajuurimine. Hea abimees selle töö tegemiseks on umbrohunapsik, mille käpad pigistatakse ümber umbrohujuurte ja tõmmatakse taim maast välja, seejuures kummardamata ja eraldi maad kaevamata.

Põõsaste alla võib umbrohutõrjeks istutada pinnakattetaimi. See tähendab paaril esimesel aastal hoolikat rohimistööd, kuid kui pinnakattetaimed on korralikult kasvama hakanud, lämmatavad nad ühtlasi umbrohu. Selleks sobivad näiteks iminõges, kivirik, kukehari, igihali, kanarbik.

Mürk on tõhus, aga üle doseerida ei maksa

Muruhooldusega, aga ka aiatöödega üldisemalt tegeleva ettevõtte Turf spetsialistid teavad, et enamik aiapidajaid üritab kõigepealt umbrohust jagu saada rohimisega ja et juuri sügavamalt kätte saada, võetakse appi juurijad, võililleorgid ja umbrohunapsikud. Selle suure ja raske tööga on aga sedasi, et kuigi korraks saab muru umbrohtudest vabaks, võib juba nädala möödudes täheldada, et tülikad tegelased on tagasi ja võilill on taas võimust võtmas.

Sestap soovitavad nad umbrohutõrjeks kasutada siiski ka spetsiaalseid tõrjevahendeid, milleks on erisugused herbitsiidid. Näiteks OÜ Aiasesoon soovitab umbrohutõrjeks selliseid üldlevinud herbitsiide nagu Starane, Roundup, Glyfosil ja Klinik. Üldiselt võib kemikaale doseerida sedasi, et 20 ml ainet segada 2 l vees, sellisest kogusest piisab umbes 100 m² muru pritsimiseks. Tõrjevahendite parim ja tõhusaim kasutusaeg on kevadel ja suvel, kui umbrohi on alles 10–15 cm kõrgune. Üldine umbrohutõrje reegel seisneb selles, et võitlus on tulemuslik vaid siis, kui sellega kaasneb ka muru õige hooldamine, näiteks õhutamine, sage niitmine, sest enamik umbrohtudest ei kannata nö puhtust ja korda.

Herbitsiididega tasub muru pritsida aastas vähemalt kahel korral – suve alguses ning sügise keskpaigas. Seda võib teha ka profülaktika mõttes, kusjuures aasta-aastalt tasub preparaate vahetada, sest umbrohtudel on komme ühega pidevalt kasutatavaga harjuda ehk muutuda resistentseks. Tuleb püüda pritsida kuiva ilmaga ja sedasi, et lähematel tundidel vihmasadu ei ähvardaks. Kui sadama peaks hakkama juba 6 tundi pärast pritsimist, siis see ei vähenda preparaadi tõhusust, küll aga teevad seda kõrge õhutemperatuur ja madal õhuniiskus. Soovitav on kasutada vähemalt 2%-list herbitsiidi lahust. Preparaadi mõju avaldub tavaliselt nädala-paari pärast. See väljendub taimede närtsimise, kolletumise ja kuivamisena. Maad ei tohiks harida enne preparaadi mõju avaldumist, vastasel korral väheneb selle tõhusus.

Keemilised taimekaitsevahendid ei ole reeglina loomadele mürgised, samas tasub tähele panna, et need hävitavad siiski mõningate aiaasukate elupaikasid. Umbrohutõrjena võib abi olla ka peene liiva (ka turbaseguse liiva) "külvamisest" muru sisse. Et aga muru ise tugevam kasvaks, tuleks murukamarat aeg-ajalt õhutada. Kodumuru puhul sobivad selleks näiteks saabaste alla kinnitatavad naasklitega tallad, mida kandes tuleks siis muruala sammhaaval üle käia. Regulaarne õhutamine aitab muide ka muru sammaldumise vastu.

Umbrohu tõrjevahendite välimääraja

Roundup

 • Tuntud kui üldhävitav umbrohutõrjevahend.
 • Asendamatu, kui tahetakse lahti saada igast rohelisest liblest aias.
 • Kui teiste umbrohutõrjevahenditega tuleb tulemust oodata pikemat aega, siis Roundupi kasutades on umbrohul kahjustused märgata juba kolme päeva jooksul.

Starane

 • Väga hea võilille tõrjuja.
 • Võib pritsida murule, tuleb arvestada, et vahend kahjustab ka ristikut.
 • Parim aeg kasutamiseks, kui võilill on alles rosetikujuline ja ta juured pole jõudnud sügavale kasvada.
 • Tulemused on näha kolme nädalaga.
 • Kaotab oma mõju, kui väljas on külmakraade 8 või rohkem.
 • Pärast pritsimist võiks koduloomi paar-kolm tundi siseruumides hoida.

Glyfosil

 • Üldhävitava toimega süsteemne herbitsiid.
 • Mõeldud orasheina jt umbrohtude tõrjeks mittepõllumajanduslikel aladel ning puuvilja ja marjaaedades.

Klinik 360 SL

 • Ette nähtud nii lühi- kui pikaealiste umbrohtude tõrjeks.
 • Lubatud kasutada üks kord hooaja jooksul.
 • Preparaat mõjub roheliste lehtede ja varte kaudu, kuid puudel ja põõsastel ka värskete haavade kaudu.
 • Parima tulemuse saab kui hävitatavad taimed on aktiivse kasvu faasis.
 • Viljunud rohttaimede töötlemine ei pruugi olla tulemuslik.

Allikas: OÜ Aiasesoo

Umbrohtu saab tõrjuda kemikaalivabalt

 • Tuleb pikemaid vaheaegu jätmata käsitsi rohida, kõblata, multšida.
 • Umbrohtude eemaldamine enne, kui nad liiga suureks kasvavad, enne õitsema minekut ning seemnete moodustumist.
 • Pinnas tuleb korralikult läbi kaevata ja püüda eemaldada sealt võimalikult palju umbrohujuuri.
 • Vältima peab sageda ja sügava maaharimist, sest see kahjustab taimede juuri, kuivatab mulda, häirib mullaelustikku ja toob sügavale vajunud umbrohuseemned mulla pinnale, kus need saavad idanema hakata.
 • Vältida peenardelt eemaldatud umbrohu, eriti üheaastaste taimede panemist kompostihunnikusse, kus nende seemned saavad valmida ja idaneda
 • Varakevadel või sügisel ümberkaevatud alale võiks asetada valguse ligipääsu takistava kanga, kile, vaiba vms, sest valguseta ei saa ükski taim kasvada.
 • Pinnakattetaimestiku kasvatamine põõsaste all ja muudes umbrohtudele meelepärastes paikades.

Allikas: Anne Soovik (loodusaed.ee)

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid