Kuidas valida ja paigaldada võrkaeda? Võrkaia plussid ja miinused

kodus.ee
Võrkaia võrguosa on valmistatud tsingitud traadist, keevisvõrkudel on enamasti ka roheline PVC-kate, mis kaitseb aeda korrosiooni eest. | Shutterstock

Võrkaeda kasutatakse tavaliselt naabritevaheliste kruntide eraldamiseks või suurte territooriumide piiramiseks. See ei vaja massiivset vundamenti nagu mõned teised aiad ning sobib ka tuulisesse piirkondadesse tänu minimaalsele tuuletakistusele. Kuidas sobivat aeda valida ja paigaldada selgitab Hansaposti tootejuht Kristjan Kull.

Metallist valmistatud aiad jagunevad peamiselt kaheks: klassikalised võrgust aiad ning paneelidest kokkupandavad aiad. Võrkaedu on omakorda kolme liiki: punutud, keevitatud ja põimitud võrkaiad.
Et valida endale sobiv piirdeaed, tuleb arvestada aia otstarvet - kas vaja läheb üksnes kruntidevahelist piiret või aeda, mis oleks ka vastupidav ja turvaline.

Võrkaia võrguosa on valmistatud tsingitud traadist, keevisvõrkudel on enamasti ka roheline PVC-kate, mis kaitseb aeda korrosiooni eest. Punutud võrku on saadaval nii plastkattega kui ka ilma. Võrkaia puhul oleneb aia jäikus ja vastupidavus traadi jämedusest ja võrgusilma suurusest. Peenest traadist aiast on varastel kerge üle ronida ning veidike tugevamalt aiale toetudes võib selle kõveraks muljuda. Koeraomanikud räägivad lugusid, kuidas suur koer õpib kehamassi jõul osavalt sellist aeda ületama ja putku panema. Seega tasub ostes jälgida, kas hea hind on tingitud kampaaniapakkumisest või tuleb teha järeleandmisi aia kvaliteedis.

Metallpaneelidest aiad on jäigad ning kõik paneelitükid seotakse aia püstitamisel tugipostidega. Kui tekib vajadus, saab paneele ükshaaval eemaldada või vahetada. Paneelaedu kasutatakse enamasti siis, kui tavalised võrkaiad jäävad liiga nõrgaks. Paneeli terastraadid on kuumtsingitud ehk üldiselt ilmastikukindlad, samuti on paneelidest kokkupandud aed turvalisem, sest aiast üleronimist raskendavad paneeli ülemisel äärel asuvad vertikaalsed 20-30 millimeetri kõrgused varvad.

 

Valiku tegemiseks on hea teada mõlema valiku plusse ja miinuseid.
Võrkaia plussid ja miinused:

+ soodne hind

+ lihtne ja kiire paigaldamine

+ ilmastikukindlus

- ei pea vastu üleronimisele ja suurtele raskustele

- pakub piiratud eraldatust

- pole enamasti eesaiaks piisavalt esinduslik


Paneelaia plussid ja miinused:

+ tugevam kui võrkaed

+ peab vastu raskusele ja muljumisele, keerukam üle ronida

+ lihtne paigaldada, vajadusel saab paneele välja vahetada

- kõrgem hind

- pole eesaiaks piisavalt esinduslik

 

Kuidas võrkaeda paigaldada?


Võrkaia paigaldamiseks võib palgata töömehe, aga sellega saab enamasti ka ise hakkama. Kuigi seda tööd on võimalik teha üksi, läheb kahekesi kindlasti hõlpsamalt. Võrgust piirdeaiad koosnevad suures plaanis neljast elemendist: aiavõrgust, aiapostist, kaldtugedest ja õigetest kinnitusvahenditest.

Võrkaia paigaldamist tuleb alustada piirdeaia asetuse paika panemisega, mille võib tähistada pingule tõmmatud nööriga ehk sundnööriga. Kindlaks tuleb määrata nurgapostide ja aiaväravate asukohad, lisaks märgistada ülejäänud postiaukude asukohad. Värava asukoha paika panemiseks tuleb värav üle mõõta ning asetada märgised soovitud kohta.

Järgmise sammuna võib alustada maasse aukude kaevamist. Selle tegevuse puhul on oluline, et posti vundament ulatuks külmumispiirini. Eesti tingimustes oleks optimaalne postiaugu sügavus ligi meeter. Aukude vahe võiks jääda 2-3 meetri kanti.

Postide paigutamist tuleb alustada nurga- ja väravapostidest. Augud tuleb betooniga täita 90-95% ulatuses, seejärel postid augu keskele sättida ja suruda 40-50 cm sügavusele. Betooni võiks kelluga siluda nii, et see jääb maapinnaga tasa.

Kaldtugi lisatakse ehitatava aia algus-, lõpu- ja väravapostile, sirgel aialõigul iga 25 meetri järel. Nurgapostidele lisatakse kaks kaldtuge. Kaldtoed betoneeritakse maasse 45-kraadise nurga all, selle ülemine osa kinnitatakse aiaposti külge 2/3 kõrgusele maapealsest osast.

Postide paigaldamist tuleb alustada nurgapostidest, et postid jääksid samale kõrgusele. Nurgapostidest johtuvalt saab ka teised reapostid vajalikule kõrgusele rihtida. Lisaks tuleb postid betoonis sirgeks sättida loodi kasutades.

Aiavõrgu paigaldamiseks tuleb võrk lahti rullida piki välimist aiaserva, jälgida, et see hoiaks sirgelt ning toetada postide najale püsti. Võrk paigaldatakse postide külge spetsiaalsete roostevabast terasest kinnitusklambrite abil, paigaldust alustatakse nurgast või otsast. Võrk tuleb jätta esimesest postist natuke üle ja siis alustada klambrite paigaldamisega. Klambrite tihedus peaks olema nurgapostidel iga 10 sentimeetri ja reapostidel iga 20-30 sentimeetri tagant. Kui võrk on otsast kinnitatud, tuleb võrku enne järgmisele postile kinnitamist pingutada ning jälgida, et võrgusilmad oleksid jaotunud ühtlaselt. Vajaduse korral saab aiavõrgu pingutust korrigeerida hiljem ka pingutustangide abil.

Keevisvõrku pingutatakse spetsiaalsete kammidega, et võrgusilmad aia pingutamisega välja ei veniks ega läheks ülepingutamisega liitõmblustest lahti. Punutud võrk vajab sirgena püsimiseks postide vahele abitraate.

Võrgurullide ühendamiseks peavad ühe rulli viimased võrgusilmad kattuma teise rulli esimeste võrgusilmadega. Omavahel kattuvad kohad tuleb ühendada klambritega või siis võrgud punuda otstest üle ulatuvate horisontaaltraatidega. Tööd tehes peab jälgima, et võrgu jätkamine toimuks kindlasti postide vahel, mitte postide peal.

Viimaseks tuleb kinnitada aiavärav. Esiteks kruvida väravahinged poltide abil väravaposti alumise ja ülemise osa külge, seejärel värav hingedele tõsta ja paika pandud poldid tugevalt kinni keerata.


Paneelaia paigaldamine
 

Paneelaedade paigaldamine on tavalise võrkaia paigaldamisest lihtsam. Alustada tuleb sarnaselt, esmalt paika pannes paigutus ja pingule tõmmatud nöör.

Paneelaia puhul tuleb väravapostide märkimist alustada väravapostidest eemale liikudes, nende puudumisel aia nähtavamast osast, et lõigatud paneelid jääksid nurkadesse. Kui kõik paneelid ei mahu alale täismahus, peab viimase vahe jätma jääkmõõduna ning paneeli vastavalt vajadusele lõikama.

Paneelid peaksid paigaldamisel jääma postidest väljapoole. Kaks kõrvuti asetsevat paneeli saab kinnitada ühe klambri alla. Paneeli tipud võiksid olla postiotstega samal kõrgusel ning maapinnast umbes 5 sentimeetri kõrgusel.

Sarnased artiklid