Kuidas valida vastupidav ja soe kasvuhoone? Taimemajad on muutunud üha targemaks

Kristjan Arunurm
TM Kodu&Ehitus
Kui kasvuhoonet veel pole või on väga vana, siis on just õige aeg mõelda uue soetamisele. | Shutterstock

Kevad läheneb ja kelle pole veel kasvumaja, siis aeg oleks sellele mõelda. Müügil on nii terasprofiilist, nelikanttorust kui puitraamiga, nii klaas-, kile- kui kihtplastikkattega kasvumaju. Aga milline on aiapidajale piisavalt hea ja vastupidav valik?

 

Aia Ala OÜ juht Raivo Siimon soovitab kihtplastikust kasvuhooneid: "Eestis tundub see võibolla iseenesest mõistetav, aga näiteks Rootsis moodustavad endiselt lõviosa müügist klaasist kasvuhooned. Kihtplastiku eelised on turvalisus ja vastupidavus, poole parem ja ühtlasem soojapidavus kui klaasil ja seega pikem kasvuhooaeg."

Prime Line OÜ esindaja Artjom Shapenkov nendib, et pakkujaid on palju ja mudelite valik mitmekesine – see muudab valiku tegemise keeruliseks. Kihtplastiku puhul soovitab ta veenduda, et tegu on Lääne-Euroopa toodetega: "Need tehased on pika tegutsemisajalooga, mis annab kvaliteedi osas suure konkurentsieelise. Meie julge soovitus on kaubamärgid Makrolon ja Lexan. Reeglina kuulub komplekti 4 mm paksune kihtplastik, mis on piisav paksus standardse kasvuhoone jaoks. Paljud küsivad ka 6 mm kihtplastikuga komplekte, mis on kallimad ja tugevamad, samuti parema soojapidavusega. Kui aga pole plaanis kasvuhoonet kütta, see ei paikne orus, kus on öökülmaoht suurem, ja karkassi ülesehitus lubab, sobib 4 mm kihtplastik väga hästi. Kasvuhoone on siiski maja taimedele ja seda ei tasuks segi ajada talveaiaga ning selle eest üle maksta. Vajadusel võime muidugi ka eritellimusel kasvuhoone valmistada."

Eestis kasvumaju tootva Ecoslideri valikus on palju mudeleid ja suurusi: praktilised kaarkatusega, klassikalised viilkatusega, ühekaldelise katusega seinaäärsed, erimõõtudes ja erikujuga, ka tööstuslikke kasvuhooneid, kokku üle 15 mudeli.

 

Saab ka küttega taimemaja
 

"Soovi korral on võimalik tellida eriliselt vastupidav või küttega kasvuhoone. Mugavaks kasutuseks pakume ka automaatikaga varustatud aknaid, kastmissüsteemi ja muid lahendusi, mis teevad kasutaja elu lihtsamaks. Ecoslider on ainus kasvuhoonete suurtootmine Eestis ja sai Eesti Gasellettevõtte tiitli. Teised Eestis müüdavad brändid on peamiselt Venemaal toodetud. Siin oleme oma turuosa liidrid," räägib firma turundusjuht Aleksandr Bolshakov.

Kaarkatusega kasvuhoonete puhul võib polükarbonaadi maksimaalne võimalik paksus olla kuni 10 mm, viilkatuse ja seinaäärsete mudelite puhul vastavalt kuni 10 ja 16 mm.

Ka teised firmad pakuvad polükarbonaadilehe lahtiste äärte kaitseks lahendust – spetsiaalseid perforeeritud ja perforeerimata teipe, sest lahtistesse kärgedesse koguneb ajapikku mustust, tolmu ja putukaid, tekib kondensaat, mis põhjustab hallitust. See rikub kasvuhoone välimust (polükarbonaat hakkab rohetama) ja hävitab polükarbonaadi struktuuri, mis ohustab lõppkokkuvõttes kogu konstruktsiooni. Kasutades kaitseteipi koos U-profiilidega, tagate polükarbonaatkattele aastateks kaitse.

 

Tugev konstruktsioon on väga oluline!
 

Kuna alumiinium muutub külmaga hapraks, mis teeb ühenduskohad haavatavaks, soovitab Shapenkov eelistada rooste- ja korrosioonikindlaid teraskarkasse. Analoogset materjali kasutatakse ka katusekatteks ja sadeveesüsteemides.

"Lehtterasest või nelikanttorust karkassi metall on tsingitud, mis tagab selle pika eluea ja kaitseb korrosiooni eest. Tehasemudeleid on katsetatud nii vee- ja soojapidavuse kui ka lumekoormuse taluvuse osas. Igal mudelil on teatud pidavuseklass ja enamik meie müüdavatest mudelitest sobivad oma pidavuse näitajatega Eesti kliimasse väga hästi.

Kvaliteetse alumiiniumist karkassi hind võib ulatuda tuhandetesse eurodesse. Madala kvaliteediga komplektid on iseloomulikud Hiina kasvuhoonetele, mis on muidugi odavad, kuid nende eluiga on vaid 2–4 aastat. Puitkarkassiga kasvuhooned on meie arvates juba minevik, neid tehakse valdavalt ise," ütleb Artjom Shapenkov.

Tsingitud terase puhul on oluline selle paksus, kvaliteet, karkassi laius, profiili kuju ja eelnimetatud loetelu arvestades konstruktsiooni ülesehitus. Ka tsingi sisaldus ja kihi paksus ei ole väheoluline. Lisaks asjaolu, kas tegu on kuum- või külmtsingitud metalliga. Kuumtsingitud metalli eluiga on oluliselt pikem.

Heikkinen OÜ poolt toodetavate-müüdavate Ecoslideri kasvumajade karkassid on valmistatud patenteeritud fermidest, mitte tavalistest kaartest või profiilidest. Ferm on kasvuhoone kaarekujuline element, mille sisemised osad ristuvad ja tugevdavad teineteist, jaotades ühtlaselt koormust ja tugevdades kogu konstruktsiooni. Tänu sellele ei vaja selline kasvuhoone talvel lumest puhastamist, sest fermid kannatavad ka suuremat vertikaalset koormust. Tootja annab ilmastikutingimuste põhjustatud mehaaniliste, optiliste ja termiliste omaduste kadumise suhtes10-aastase garantii.

Üldgarantii, sh liikuvatele osadele (uksed, tuulutusaknad, lukud, aasad jne), on 2 aastat. Osad on ühendatud roostevabast terasest neetidega, kuna tugevusomadustest sõltub konstruktsiooni jäikus ja kvaliteet. Kinnitusosad (aasad, poldid, mutrid, seibid, kruvid) on tsingitud metallist.

 

Naks ja taimemaja ongi valmis!
 

Tehasekasvuhooned on projekteeritud nii, et neid saab kokku panna ja paigaldada ka erioskusteta. Otsaseintesse ja ustesse on polükarbonaat tehase poolt juba paigaldatud, nii ei pea ise materjali lõikama ja karkasside vahele panemiseks aega kulutama. Komplekti kuuluvad peale raamimoodulite ja polükarbonaadilehtede ning abi- ja kinnitusvahendite ka vundamendisektsioonid. Vundament-alusraamiga kasvuhoone võib ankrutega paigaldada otse maapinnale või olemasolevale betoonist või plokkidest ehitatud vundamendile. Näiteks Ecoslideri ES 6 x 3 m kaarkasvuhoone kokkupanek ja paigaldus võtab eelneva kogemuseta aega 4–5 tundi.

Mida aga veel kasvumaja valikul või rajamisel tähele panna? Rodoaed.ee soovitab kasvuhoone ehitada päikeselisele kohale, soovitatavalt suunaga põhi-lõuna, et taimed saaksid maksimaalselt valgust. Suurte puude all on oht, et tuulega võib mõni suurem oks kasvuhoone peale kukkuda, samuti koguneb lehti ja muud prahti, mida on tüütu puhastada. Kasvuhoone suuruse peaks valima varuga, et ruumist puudu ei tuleks.

Hobiaednikule peetakse optimaalseks 10–14 m2 suurust kasvumaja, kuhu mahub paras valik tomateid, kurke, paprikaid, maitsetaimi ja rohelist salatit. Väikestes kasvuhoonetes (4–7 m2) kuumeneb õhk kiiremini ning ühtlast niiskus- ja temperatuurirežiimi on raskem hoida. Samuti on väikesed mudelid sisse pugemiseks reeglina väga madalad.

"Kasvuhoonet on võimalik rajada vundamendile või ilma alusraamita otse maasse. Vundamendi või alusraamiga on seotud lisakulud, kuid kui krundil on mängiv pinnas, on üks või teine hädavajalik. Kasvuhoone peab paiknema aiast või lähimast ehitisest vähemalt meetri kaugusel, sest talvel maha libiseva lume jaoks on tarvis ruumi," räägib Shapenkov ja soovitab uurida internetilehte kasvumaja.ee.

 

Ka nõudlik aednik leiab oma
 

Rodoaed kui turuliider pakub mitmesuguseid kasvuhooneid. Väikseima seinamudeliga Midi saab säästa nii ruumi kui energiat, kuna päeval soojenenud majasein soojendab öösel kasvuhoone õhku ja päeval soojendab kasvuhooneõhk majaseina. Eri mõõtudes ja avaraid Maxi mudeleid soovitatakse nõudlikule harrastusaednikule, sel kasvuhoonel on tugevast alumiiniumisulamist konstruktsioonielemendid, vihmaveesüsteemid ja sprinkler-kastmissüsteem. Vaikimisi on kasvuhoone kaetud 8 mm polükarbonaadiga, kuid valida saab ka 4 mm karastatud klaasi.

Valikus on ka kivisokliga, eksootilisi mudeleid, kasvutelke ja Eestis toodetud Ecogreeni kasvuhooneid. Belgia Euro-Serre’i kasvuhoonete eelis on see, et polükarbonaatplaadid liimitakse otstest kinni ühelt poolt hermeetiliselt metallteibiga ja teiselt poolt hingava teibiga, et nende sisemised sooned puhtad püsiksid. Muide, Euro-Serre’i mudelitel kasutatakse polükarbonaati, mis ei moodusta sisepinnal tilkasid – nimelt on mitmed taimed nagu tomat, kurk ja paprika lehtedele tilkuva vee suhtes tundlikud.

ACD on aga spetsialiseerunud klaaskattega kasvuhoonetele, mille katused on jääklaasist. See annab sama efekti kui polükarbonaat – kaitseb liigse päikese eest. Karastatud klaasist seinu soovitab Rodoaed valida näiteks seinamudelitel ja aiapaviljonidel, kus väljanägemine on oluline.

 

Kasvuhooned muutuvad targemaks
 

"Kasvuhoone pikendab mitte ainult taimede kasvuhooaega, vaid ka inimeste kvaliteetaega aias," sõnab Aia Ala juhataja Raivo Siimon. "Järjest enam veedetakse kasvuhoones aega tärkava looduse ja soojuse nautimiseks – see on kevadteraapia!

Üha populaarsemaks muutuvad kasvuhoonete lisatarvikud: kastmissüsteemid, geotekstiilid ja automaatsed aknaavajad. Nii et hea kasvuhoone saab ise hakkama ja omanik võib kasvuhoonesse toodud tugitoolis elu nautida."

Kasvuhoone rajamisel arvestatakse loomulikult selle maksumusega, ent odava kasvuhoone puhul soovitab Siimon vaadata, kas hinna sees on ka tihendid ja tugevused, sest kui need komponendid eraldi juurde osta, muutub hinnapilt sageli oluliselt.

"Üle 6-meetristel kasvuhoonetel tuleks mõelda ka lisatuulutusele. Soovitatav oleks aken. Samas kipuvad just aknad sügistormides viga saama. Seega – võrreldagu akende konstruktsioone."

Kasvuhoone hea ventilatsioon on suure saagi saamisel üks olulisemaid tegureid. Standardse lahendusena on see otsakülgedes olemas, reeglina uste sees. Võimalik on tellida ka automaatne ventilatsioonilahendus ja kastmissüsteem. Automaatse mikroniisutuse kastmissüsteemid on varustatud kontrolleriga, arvestades kasvuhoone suurust, peenarde arvu ja muid eritingimusi.

Ecoslideri kasvuhoonete mugavaks kasutamiseks on välja töötatud lahendus elektriseadmete ja kastmisvooliku ühendamiseks ühes moodulis. Tsingitud terasest meetrikõrgune Electro & Water Module kinnitatakse vundamendiraamile ja teise küljega kasvuhoone küljeotsa. Moodulisse on paigaldatud kaks veekaitsekaanega pistikut (220 v) ja kiirühendusklemmiga liides vooliku veega ühendamiseks, selgitab Aleksandr Bolshakov.

Automaatse kastmise lahendus võimaldab kontrollida veevarustust igale peenrale eraldi, isegi automaatset veeannuse suurendamist eriti kuumadel päevadel. See tähendab, et tomateid kastetakse ühel, kurke teisel ja paprikat kolmandal ajal – vee kogus ja kastmise sagedus võib olla unikaalne igal kastmise alal. Vaatamata näilisele keerukusele seadistatakse süsteem üks kord lihtsal viisil.

Peamised automaatkastmise eelised:

* soovitusliku režiimi ja eraldi iga peenra kastmisnormi järgimine;

* väiksem veekulu, kuid selle tõhusam omastamine;

* saagi juurdekasv vähema tööga;

* piiskniiskuse tõttu lehtedel levivad haigused ja seeninfektsioonid kaovad ega moodusta maapinnale koorikut, mis takistab juurtel vabalt hingata;

juurte punktkastmine ei lase umbrohul kasvada, kuna see ei saa niiskust.

 

Midagi erilist ka
 

Pärnus Viveros valmistatakse väga erilise disainiga kuppelkasvuhooneid, mis koosnevad 103 kolmnurgast. Kupliline kuju jaotab ühtlaselt sellele langeva raskuse ja kannatab seetõttu nii tugevaid torme kui lumerohkust.

Lisaks levivad soojus ja valgus kasvuhoones ühtlaselt. Karkass on raudsulfaadis immutatud Siberi lehisest, kattematerjal on polükarbonaat ja detailid ühendatud roostevabast terasest kinnitusvahenditega.

Komplektis sisalduvad ka kaks automaatset katuseluugiavajat, mis aitavad reguleerida kuplisisest temperatuuri taimede kasvule parajaks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid