Leina lohutuseks. Kuidas lähedalseisjad saavad aidata?
Siiri Lelumees
Kodutohter
Kaotusega kohanemine ja arusaamine võtavad aega. | Shutterstock

Lähedase kaotusest ülesaamine on alati raske. Sellest, kuidas saavad lähedalseisjad leinajat aidata, räägib MTÜ Eluliini kriisinõustaja ja psühhoterapeut Eda Mölder.

 

Lein võib kesta aastaid, mõnikord isegi aastakümneid. On inimesi, kes jäävad leina kinni ega saagi sellest enam iseseisvalt välja. Eriti raske on leinaga toimetulek nendel, kellel ei ole pere tuge või toetavaid sõpru-sugulasi. Kui ümberkaudsed saavad leinajat aidata, võib kaotusvaluga kohanemine olla piisake kergem.

 

Ole lihtsalt kõrval
 

"Lähedase inimese kaotus on alati šokk, eriti kui see juhtub ootamatult," selgitab kriisinõustaja Eda Mölder. "Inimene ei ole selleks valmis. Seda šokiseisundit ei pea kartma, sest see on toimetulekuks vajalik periood. Võib juhtuda, et sellises olukorras ei saa inimene kõigest aru – võib-olla sellel hetkel ei olegi vaja kõigest aru saada. Halb on hoopis see, kui seisund ei lähe üle ja jääb kestma mõnikord lausa nädalateks. Kui inimene sellest iseseisvalt välja ei tule, peab otsima abi."

Lähedased, sugulased ja sõbrad võivad tunda kohustust lohutada, aga seda ei ole võimalik teha. "Näiteks lapse kaotuse korral ei olegi midagi, mis lohutaks. Siis ei ole võimalik lohutavaid mõtteid mõelda, eriti kui kõik on juhtunud värskelt," sõnab terapeut.

Šokiseisundis inimesele on kasulik, kui keegi on lihtsalt tema kõrval. "Sellises seisundis võib olla häiritud taju, keskendumine. Inimene võib sattuda ise ohuolukorda, kuna ta ei suuda reaalset maailma õigesti hoomata. On hea, kui teda ei jäeta üksinda ja ta ei jää omapäi tegutsema. Teise inimese kohalolekust piisab," leiab Eda Mölder.

Tasub teada, et inimesed käituvad šokiseisundis erinevalt ja mõnikord ei suuda nad ka nutta.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.
Artikli märksõnad