Liigesevalu varesele! Nõuanded, kuidas loodusraviga liigesehädasid leevendada

Kodutohter
Varemerohutinktuur. | Shutterstock

Kui liigesed ei valuta mõnest tõsisemast haigusest, leiab käepärast leevendust ka ravimtaimedest, tarvitades neid nii sees- kui ka välispidi.

Ühes loodusfilmis väitsid uurijad, et nahkhiired on ainsad liigestega olendid, kellel need kunagi ei kulu ega ole põletikus. Ilmselt siis ei vaeva neid ka liigesevalu. Meie aga kulutame aastaid ja liigeseid ning valutame neid, sest katsu sa kasvõi mõni minut rippu elada, lendamisest rääkimata!

 

Leevenduseks ravimteed
 

Kui liiges valutab, oleme harjunud kohe midagi peale määrima. Aga liigeste ainevahetust ergutavad ning põletikku kahandavad ka mõned ravimtaimeteed, mida tasub juua eriti siis, kui valu vaevab. Vanarahvas on abi leidnud näiteks naistepuna-, kortslehe- ja paiseleheteest, aga ka vanast heast kummelist, saialillest ja isegi pärnaõitest.

 

Tinktuuri ja õli ka
 

Varemerohtu oleme ikka soovitanud ja mitme lugeja kogemuse järgi võtab see leebe valu ära ka. Seal, kus maa pole läbi külmunud, saab talvelgi juuri kaevata ja nendest tinktuuri teha. Selle tarvis pudeli viina jõuab ikka osta ega pea kohe Lätti põrutama. Et varemerohutinktuur on liimjas, siis sule tinktuur sellise kaanega, mida on kerge lahti teha. Kui varemerohtu aias või aia taga pole, ajab koos viinaga asja ära ka küüslauk.

Vanast ajast on liigest ümbritsevat kudede pindmist verevarustust virgutatud viinaga. Kui see aitab, siis ongi hundijalavett etem peale määrida kui sisse võtta.

 

Aga kapsalehed?
 

Peenral neid praegu pole, nagu ka mädarõika-, takja-, paiselehe- või teelehelehti, millest suvel saab teha valutavale liigesele mähist. Kui aga keldris on kapsapäid, millel on pealmisi rohelisi lehti alles, võib nüüdki nendega proovida: enne pehmeks uhmerdada ja siis päripidi peale.

 

Abi ka taimevannist

Kui võimalik, saab liigest vannitada kausis; kui ei, siis puhtaks pestult üleni taimevannivette! Üks taimesegu on säärane: võrdses koguses kuivatatud ja peenestatud aed-liivateed, humalakäbisid, takjajuuri, männikasve ja soolikarohuõisi. Kui mõnda neist ei ole, pole midagi katki – vannivette võib tõmmise teha ka ainult mõnest või isegi ühest nimetatud taimest.

Võta umbes kaheksa supilusikatäit segu või lihtsalt ühte purustatud taime, vala üle ühe liitri keeva veega, keeda pool tundi ning kurna vannivette. Kui vannitad kausis, võta ravimtaimi liitri vee kohta veerandi jagu. Kui liigeses on äge põletik, siis soe vannivesi ega saunaleil kasu ei too.

 

* Kortslehetee

Vala 3 sl peenestatud värskeid või kuivi lehti (õisi) üle 3 kl keeva veega.

Lase 40 minutit tõmmata, kurna.

Joo söögikordade vahel 1 kl korraga 3 korda päevas.

Sama mõju ja valmistusviis: liht-naistepuna (ei sobi kõrge vererõhuga), paiseleht, teekummel, saialill, humal (käbid), nurmenukk, aed-liivatee, kurgirohi, pärnaõied.

 

* Segatee

Valmista segu võrdses koguses kuivadest peenestatud taimedest: kalmusejuur, liht-naistepuna, pune, meliss, aed-liivatee, männikasvud, viirpuumarjad.

Pane 4 sl segu termosesse ja vala üle 2 kl keeva veega.

Lase vähemalt 5 tundi tõmmata, kurna.

Joo veerand tundi enne sööki 3 korda päevas 2/3 kl korraga.

NB! Kui mõnda neist taimedest käepärast ei ole, tee segu ainult nendest, mis olemas.

 

* Varemerohutinktuur

Lõika puhastatud juured väikesteks juppideks ja pane purki või suure suuga pudelisse umbes poolenisti.

Kalla ääreni viina peale ja lase vähemalt 3 nädalat pimedas tõmmata, aeg-ajalt loksuta.

Määri valutavaid liigeseid vähemalt 2 nädalat järjest.

Sama mõju ja valmistusviis: küüslauk. (Kui nahk muutub kuivaks, kreemita!)

 

* Kadakamarjatinktuur

Vala 2 sl peenestatud vilju üle 1 kl viinaga (kui soovid korraga valmistada rohkem, siis ikka samas vahekorras).

Lase vähemalt 10 päeva pimedas seista, aeg-ajalt loksuta.

Määri valutavaid liigeseid 3 korda päevas 2 nädalat järjest. (Vajaduse korral kreemita!)

 

* Loorberileheõli

Vala 30 g kuivi purustatud rohelisi (mitte pruunikaid!) loorberilehti üle 1 kl taimeõliga.

Lase 1 nädal pimedas tõmmata, kurna.

Määri mitu korda päevas või tee põletikus liigesele kompressi.

Sama mõju ja valmistusviis: saialilleõied, liht-naistepunaürt, sookailuvõrsed.

 

Allikad: Kodutohter, loodusravispetsialist Aive Luigela

Sarnased artiklid