Lugeja küsib: mida teha, kui silmad ei talu kontaktläätsi?

Kodutohter
Enesest mõistetavalt tuleb läätsede eest hoolt kanda. | Shutterstock

Hakkasin väljas trenni tegema ning muretsesin prillide asemele kontaktläätsed, et oleks mugavam joosta. Olen proovinud igasuguseid, aga silmad hakkavad ikka mõne päeva pärast kipitama ja punetama. Kas teen midagi valesti või ei sobigi mulle läätsed? Vastab Silmatera Optika optometrist Jaanika Kriisk.

Kui teete kaks-kolm korda nädalas trenni, oleks mõttekas kasutada ühekordseid kontaktläätsi, kuna need on hooldusvabad ja silmas kõige mugavamad. Kui aga kannate pikaajalisi, kahenädalasi või kuni 30-päevaseid läätsi, tuleb nende eest hoolitseda nii enne silma asetamist kui ka peale silmast äravõtmist.

Kõik oleneb kontaktläätsede kasutamise sagedusest, nende materjalist, hooldusvahenditest ja muidugi silmadest endast. Kipitamise ja punetamise põhjuseks võib olla nii mõnigi eelmainituist.

Sellist juhust minu optometristipraktikas pole olnud, et mõnele inimesele ükski kontaktlääts ei sobi. Turul liigub palju erinevaid läätsi, kuid neid omal käel katsetada pole just kõige mõttekam – pigem tasub teha üks visiit optometristi juurde, kes tegeleb kontaktläätsedega. Nende kasutamise ja hoolduse saab määrata optometrist, kui on enne teie silmade tervise põhjalikult üle vaadanud.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid