Lugeja küsib | Mis põhjustab valuhoogusid peanahas ja millest on tingitud täppverevalumid?

Kodutohter
Pead ei maksa kunagi külmetada. | Shutterstock

Peanahas juuste all tekivad ajuti lühikesed valuhood. Mis seda võib põhjustada? Vastab perearst Eero Merilind

Tegemist võib olla peanaha sees olevate väikeste närvikiudude valuga – see annab lühikesi tugevaid valusööste, nagu lööks keegi mingi terava asjaga vastu pead. Tavaliselt on selle põhjuseks peanaha külmetus (tuuletõmbus, märja peaga jahedas, ka õues, olemine).
Üldiselt on niisugune vaevus healoomuline ning selle leevenduseks tuleb hoida pea soojas (nt salli või villase mütsiga) ning vajadusel võib võtta ühe valuvaigisti (paratsetamooli või ibuprofeeni).

 

Täppverevalumid

Mis põhjustab täppverevalumit (petehhiat)? Kas selle vastu on ravi?
Petehhiad on väikesed, 1–2 mm läbimõõduga punased täpikesed kehal (täppverevalumid), mis on tekkinud väikeste kapil-
laarveresoonte lõhkemisest. Petehhiaid võib põhjustada mõni tugev füüsiline trau-ma, näiteks nutmine, karjumine või ülitugev köhimine – sel juhul on petehhiad näos või silmade ümber. Niisugused täppverevalumid ravi ei vaja ja kaovad iseenesest.
Petehhiad on ka üks vere hüübimishaiguse trombotsütopeenia (trombotsüütide arv on vähenenud) tunnuseid. Trombotsütopeenia võib olla tekkinud iseseisva haiguse, ravimite kõrvaltoime või nakkuse korral. Sellised petehhiad vajavad uuringuid ja ravi. Veresoontepõletiku ehk vaskuliidi korral tekkivad petehhiad vajavad kiiresti ravi, et vältida tõsise kahjustuse teket.
Ka mõnede raskete haiguste korral (kasvajad, meningiit, veremürgistus, leukeemia jms) võivad tekkida petehhiad. Aeg-ajalt on täppverevalumeid ka väikestel lastel viirushaiguse korral.

Sarnased artiklid