Magu valuvaevast vabaks

Üllar Ende
Shutterstock

Kui ülakõht valutab, võib sellel olla isesuguseid põhjuseid. Üks neist on gastriit ehk maokatarr ehk mao limaskestapõletik, mis aga võib kulgeda kaua aega ka vaevusi tekitamata. Selgust toob ja nõu annab Lääne-Tallinna keskhaigla endoskoopia osakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaa.  

Enamik meist on tundnud valu ülakõhus. On see siis harjumatust, ülearu vürtsikast söögist, liiga ohtrast pugimisest või kõhuviirusest. Enamasti saame valu leevendamisega ise hakkama ja magu enam ei peruta. Millal aga on tark tohtrilt abi otsida?

"Tuleb vaadata, kui kaua on valu kestnud ja kas see on ühekordne või korduv. Tavaliselt on nii, et kui kõhuvalud hakkavad korduma, siis neil tekib mingi rütm: kas need on enne või pärast sööki; kas valu on terav või tuim," selgitab gastroenteroloog Külliki Suurmaa. "Kui ikka mingi ebamugavustunne kõhus kordub või vaevab pikemat aega – krooniliseks peetakse meditsiinis valu alles siis, kui see kestab üle kolme kuu –, ei peaks väga kaua ootama, vaid pöörduma arsti poole."

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid