Maitsetaimi külvama!

HELI VIEDEHOF
Tugevalt ja hästi lõhnavaid taimi võid istutada ka välisukse kõrvale, aiatee serva ja istumisnurka. | Shutterstock

Maitsetaimede kasvatamine on jõukohane kõigile, sõltumata aianduslike teadmiste sügavusest. Kõik, mida ürdid oma elutegevuseks vajavad, on hoolitsev aiaomanik, muld, soe päike ning natuke vett janukustutuseks.

Oma aeda soovitan valida taimed, mis endale maitsevad ja mis omavahel sobivad. Kui tahad proovida uusi maitseid, siis tee esmane valik taimede seast nende lõhna järgi.
Kevadel, kui rohenäppude käed hakkavad aiatööde järele sügelema, on parim aeg ürtide hurmava maailma avastamiseks, et tuua aeda ja kööki uusi põnevaid maitseid ja lõhnu.

Tugevalt ja hästi lõhnavaid taimi võid istutada ka välisukse kõrvale, aiatee serva ja istumisnurka – kohtadesse, kus rohkem viibitakse. Juba puhmikute kerge riivamine vabastab aroomipilve. Eriti tugeva aroomiga on lavendlid, naistenõges, liivateed, mündid, basiilikud, moldaavia tondipea, muskaatsalvei, sidrunpuju ja sidrunaloisia.
Kui sa ei taha eraldi ürdipeenart, saad kuivalembesed liigid sobitada kiviktaimlasse. Kuival kohal kasvavad meelsasti erinevad liivateed, iisop, salvei, lavendlid ja puned.
Hästi sobivad maitsetaimed kokku köögivilja ja lilledega, kelle sekka võib neid istutada nii värviaktsendiks kui ka kahjurite tõrjeks.

 

Külvata ise või osta taimed?

 

Enne kui asud „sisustama” oma maitsetaimepeenart või ürdianumaid, soovitan läbi mõelda: kas kasvatada taimed seemnest ise või hoopis osta?  Ise kasvatamine hoiab kõvasti raha kokku, aga siin on ka oma ohud.

Külvid võivad ebaõnnestuda, kui taimed nakatuvad liiga tiheda külvi korral tõusmepõletikku, lähevad ülekastmise tõttu mädanema või kuivavad vähese kastmise tõttu hoopis ära. Seemnest tärganud taimi võib saada ka lihtsalt liiga palju ja siis tuleb pead murda, kellele nad ära sokutada.

Kui istikute ettekasvatamiseks sobivaid tingimusi pole, saab kevadel osta aianduskeskustest väikesed noortaimed või juba suuremad potitaimed. Aianduslaatadelt ja turult saab soetada ka paljasjuurseid taimi. Kuna lavendel, rosmariin ja suhkruleht idanevad aeglaselt ja ebaühtlaselt, on need targem osta noor- või potitaimena.

 

Kasti või kassetti?
 

* Seemneid võib külvata varakevadel tuppa külvikasti või -kassetti, aprilli alguses kasvuhoonesse või ilma soojenedes esimesel sobival võimalusel peenrale. Viimasel juhul tuleb taas arvestada, et taime kasutusaeg lükkub kaugemale kui toas ettekasvatatud taime puhul.

* Kasuta külvimulda, millele soovitan lisada peenikest puhast liiva vahekorras 1 : 1 (umbkaudse kaalu, mitte mahu järgi). Nii saab muld koredam, seob paremini niiskust ega lase turbal läbikuivamise korral kõvaks tükiks muutuda. Samuti on hilisemal pikeerimisel või ümberistutamisel taimi külvikastist kergem kätte saada.

* Turbaga segamiseks ja külvide katmiseks sobivad ka peenema fraktsiooniga vermikuliit ja perliit, mis on saadaval aianduspoodides.

* Taimede kodusel ettekasvatamisel on väga mugav kasutada minikasvuhooneid, mida saab osta aiaärist.

* Suurepäraselt sobivad käepärasteks külvinõudeks madalad plastkarbid, mille nurgad on liigse kastmisvee väljaimbumiseks ära lõigatud.

* Eraldiseisvate pesadega kassetid on head, kuid puuduseks on pesade ebaühtlane läbikuivamine. Samuti on taimedel oht kiiresti üle kasvada, sest juurte arenemiseks on ruum piiratud. Kasseti eelis on aga see, et kassetipeas sirgunud kompaktse mullapalliga taimi on hiljem mugavam ümber istutada.

 

Valgusidanejad
 

Tähtis on teada, et osa maitsetaimi vajab idanemiseks valgust. Neid ei kaeta mullaga või kaetakse väga õhukeselt.

Valgusidanejad on basiilikud, mündid, kummel, liivateed, koirohi, harilik kikkaputk, aed-harakputk, vene estragonpuju ja piparrohud. Minu kogemus ütleb, et basiilikuseeme idaneb paremini hästi õhukese substraadikihiga kaetuna ja tärganud taimed kinnituvad seetõttu tugevamini mulda.

 

Külva hõredalt!
 

* Enne seemnete külvamist kontrolli, et külvisubstraat oleks ühtlaselt niiske. Kui külviturvas on pakendis väga kuiv, vala sinna korralik kogus vett ja jäta suletud pakend ööpäevaks seisma, et turvas märguks ühtlaselt läbi.

* Enne kui tipid seemned külvikasti, tõmba substraadi pind mingi sileda servaga esemega tasaseks.

* Soovitan külvata väga hõredalt, kuna see säästab hilisemast ajamahukast pikeerimisest ja taimedel on ruumi kasvada külvikastis kuni ümberistutamiseni.

* Seemned võib külvata hajusalt või sirgete ridadena. Kui eelistad reaskülvi, tõmba substraadile markeerivad jooned või veidi sügavamad vaod (0,5–1,5 cm, sõltuvalt seemne suurusest) ja tipi seemned hõreda reana.

* Mida peenem on seeme, seda õhema mullakihiga see kaetakse. Suurematele seemnetele tõmba mulda peale 2–3 seemne läbimõõdu paksuselt.

* Pihusta külvile pritspudelist vett, et seemned saaksid hea kontakti mullaga. Võid nad tihedamalt mulda suruda ka lameda lauatükiga. 

* Pinnakülvi korral sõelu peale läbi sõela veidi kuiva turvast, liiva või perliiti.

* Märgista külvid liigi ja sordi nime ning külvamise ajaga.

* Kata külvikast ühtlase niiskuse hoidmiseks toidukile või klaasiga ja aseta idanemise ajaks võimalikult sooja kohta. Hästi sobib selleks põrandaküttega ruum.

* Soojas ruumis (24–29°) tärkavad paljud seemned kiiresti, vaid 4–7 päevaga (nt sidrunhein, sidrunmeliss, basiilikud, majoraan, liivateed). Jahedas võib kuluda 20 päeva või rohkemgi.

Allikas: Kodu&Aed Aiavihik "Maitsetaimed"

 

 

 

 

Sarnased artiklid