Mida teha, kui kõrv hullult sügeleb ja mis sügelust põhjustab?

Kodutohter
Põhjused, miks kõrv sügelema hakkab, võivad olla erinevad. | Shutterstock

Kõrvade sügelus on väga ebameeldiv vaevus ja seda võib esineda igas vanusel inimestel. Sageli läheb sügelus nii hulluks, et inimesed hakkavad oma kõrvu erinevate vahendite abil sügama, see aga pole hea mõte. Perearst Kati Paal seletab lähemalt.

Kõrvaarstid viskavad nalja, et kõige väiksem asi, mida endale kõrva tohib panna, on küünarnukk. See tähendab, et kuulmekäigu sügamine tiku, vatipulga või ka sõrmega pole ühelgi juhul hea mõte ja teeb kasu asemel vaid kahju – niigi ärritatud kuulmekäigu nahk saab kratsides viga ja sinna võib kergesti lisanduda põletik.

Et saada kõrvasügeluse korral abi, peab pöörduma perearsti poole, kes vaatab kõrva üle, aitab leida sügeluse põhjuse ja määrab sobiva ravi.
Põhjused, miks kõrv sügelema hakkab, võivad olla erinevad: kuulmekäiku kogunenud vaigukork, nahaekseem, allergia või väliskuulmekäigu põletik, mis võib olla nii seente, bakterite kui ka viiruste põhjustatud.

Kuulmekäiku kogunenud üleliigsest vaigukorgist saab jagu, kui kõrva tilgutada vaiku lahustavaid õlitilku. Kui need aga probleemi ei lahenda, aitab vaigukorgi eemaldada pereõde. Samas ei tasu vaigu vastu ka ülemäära võidelda ja kõrvu ei tohi kindlasti vatipulkadega ise puhastada, sest nii võib vaigu hoopis sügavamale lükata ja kuulmekäiku vigastada. Kõrvavaigul on kaitsefunktsioon, ja kui vaiku on kuulmekäigus liiga vähe, põhjustab see omakorda nahaärritust kuulmekäikudes.

Väliskuulmekäigu põletiku teket soodustab liigne niiskus, mis on sage probleem ujujatel, ning kõrvaklappide ja kõrvatroppide kasutamine. Olenevalt sügeluse põhjusest kasutatakse vaevuse leevendamiseks antibakteriaalseid, seenevastaseid või põletikuvastaseid steroidhormoone sisaldavaid lokaalseid kõrvatilku.

Sarnased artiklid