Miks hallineb silmaläätse kude? Kas nutmisest võib silma tulla hallkae?

Kodutohter
Tavalise hallkae põhjuseks on eluaastad. | Shutterstock

Hallkae teket ja arengut põhjustavad ealised ainevahetusmuutused inimese silmaläätses. Ühel algavad need varem, teisel hiljem. Nii nagu lähevad juuksed halliks, muutub eaga halliks ka silmaläätse noorelt täiesti kristallselgelt läbipaistev kude.

Kae võib tulla nii neil inimestel, kes ohtrasti pisaraid valavad, kui ka neil, kellel pole elus tilkagi silmast tulnud. Niisiis: tavalise hallkae põhjuseks on ikkagi eluaastad, täpsemalt – vanadus. Teadus teab, et kui elaksime 100aastasteks, oleks 99 protsendil meist hall vanaduskae. Õnneks saab seda tänapäeval suurepäraselt ravida.

Mis puutub nutmisse ja pisaratevalamisse üldse, siis nii valu, mure, solvangute, hingepiinade ja igasuguse stressi ning meeleheite korral toovad pisarad meile olulist kergendust. Miks? Sest silmavees sisalduvad endorfiinid alandavad valutundlikkust ja parandavad meeleolu ning protektiin vähendab stressi laastavat mõju organismile.

Nutmisel pisaraist organismi imenduvad ained on inimese psüühika enesekaitse. Et meestel on harvem silmad vees kui naistel, on see ka üks põhjus, miks kangem sugupool kannatab rohkem stressi all.

Nii et müüt – pisar rikub silma – on tõesti ainult müüt.

Sarnased artiklid