Miks kärpida vaarikal pikki asendusvõrseid?

Väino Eskla
Väga lopsaka asendusvõrsete kasvu korral võib sügisel tekkida probleem varte korgistumisega. | Shutterstock

Kui palju varsi jätta vanadel vaarikataimedel kasvama?

Heade kasvuolude korral jäta põõsale 8-10 vart. Ribana istutatud vaarikatele, kui riba laius on kuni 50 cm, jäta ühe jooksva meetri kohta 10-25 vart. Vartele sobib vahe 7-15 cm, mis soodustab tugevate jämedate varte kasvamist. Reavahesse kasvama jäänud juurevõsud kaeva igal aastal välja, sest need takistavad liikumist ja muudavad istandiku tihedaks. Veel parem, kui neid kasvuaja jooksul (alates maikuust), randaalid, kõplad või niidad.
Kuna vaarikavartel kujuneb valdav osa saagist just keskosas, soodustab tagasilõikamine seal külgvõrsete teket, mis omakorda suurendab saaki.

Väga lopsaka asendusvõrsete kasvu korral (nt pärast kasvupeetust kuival suvel) võib sügisel tekkida probleem varte korgistumisega (valmimisega). Rohtsena pakase kätte sattudes on aga kahjustused suured. Varte talveks valmimist aitab kiirendada võrsetippude mahalõikamine.

 

Millal lõigata ära viljunud varred?

Selle küsimuse üle vaidlevad isegi asjatundjad. Haigustekitajate arvukuse piiramiseks tuleks viljunud varred kohe pärast saagikoristust maapinnani ära lõigata. Samas on neist siis veel toitained juurtesse liikumata. Sellest vaatevinklist on tervete taimede parim lõikusaeg pärast lehtede langemist, hilissügisel või talve hakul. Kui juba selle ajani varred alles hoida, tasub ka kaaluda, kas neid hoopiski varakevadeni ei säilita. Lume korral pakuvad need tuge noortele vartele.

Kui viljunud varrel  on silmnähtavaid haigustunnuseid (varrepõletik ja kõrblaiksus), on mõistlik vars kohe pärast saagikoristust maapinnani ära lõigata (ja ülejäänud taime soovitatavalt fungitsiidilahusega pritsida).
Kui vanad varred on sügisel ära lõigatud ja liiga pikad asendusvõrsed kärbitud, vaata taimed kevadel ikkagi üle: talve jooksul võib mõni vars olla risoomilt lahti murdunud või vigastunud.  Varte lõplikuks kõrguseks võiksid jätta umbes enda pikkuse.
Koos vanade vartega lõika kindlasti ära ka kasvus kängu jäänud pliiatsist peenemad asendusvõrsed, sest neilt saaki nagunii ei saa. Allesjäänud tugevamad varred aga saavad sellevõrra suurema kasvujõu.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid