MIKS on taimedel vaja pimedust?

Kodu&Aed
Nagu valgusel, nii on ka pimedusel taimede elus oluline roll. | Photographee.eu / Shutterstock

Kõik teavad, et taimedel on vaja kasvamiseks valgust. Aga ka pimedus on taimede elus fotosünteesi toimimiseks ning hapniku-süsihappegaasi tarbimiseks ja eraldamiseks väga oluline.

Pimeda aja õige pikkus ja muutumine meie laiuskraadil võimaldab taimedel läbi teha õigeaegse arengutsükli idanemisest viljumiseni. Pea kõik puud, põõsad ja rohttaimed on sättinud meie kliimas oma puhkeaja kõige pimedamale ja külmemale ajale.

Pimedaperioodi pikkuse põhjal jagatakse taimed lühi- ja pikapäevataimedeks. Näiteks maasikad, krüsanteemid jt lühipäevataimed õitsevad siis, kui päeva pikkus on ööst lühem.
Samas hakkavad salat, spinat, redis jt pikapäevataimed õitsema, kui päeva pikkus ületab öö pikkuse. Nendelt saab rikkalikku lehe- või juuresaaki pigem kevadel ja uuesti sügise poole. Päeva ja öö pikkust saab kunstlikult reguleerida taimelampidega, kuid mõlemad on taime elus olulise tähtsusega.
Detsembris rohenäpu käed ja selg puhkavad. Seda enam on aga tööd unistustel. On aega end harida ja mõelda, mida ette võtta järgmisel kevadel!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid