Mis tegelikult reedab sinu vanust ja miks ei tohi parfüümi dekolteele kanda?

kodus.ee
Su nägu ei jutusta sinust kogu lugu. Passiandmed paistavad hoopis mujalt välja. | Shutterstock

Miski pole inimesele lähemal kui oma nahk – suurim organ, mida on igaühel enam-vähem 4 m². Nahk kaitseb organismi väliskeskkonna mõjude, mehaaniliste vigastuste, bakterite ja põletike eest ning reguleerib kehasoojust. 

Mis tegelikult vanust reedab?
 

Su nägu ei jutusta sinust kogu lugu. Karm tõde – passiandmed võivad olla kirjas eelkõige kätel, kaelal ja dekolteel. Just seepärast tuleb nende piirkondade eest erilise tähelepanu ja püsivusega hoolitseda.

Naha ehitus kehal varieerub eri piirkondades suuresti: mõnes kohas on ihu rasvkoest hästi toestatud, teises kohas on nahk otse luudele. Teatud kehaosad on iseäranis altid gravitatsiooni mõjule, samal ajal võib teistesse kohtadesse just liikumine tekitada n-ö mehaanilisi kortse või joonekesi.


Miks dekolteepiirkond vananeb?
 

Dekolteepiirkond kipub eriti vastuvõtlik olema päikesekahjustustele, kuna on teistest kehaosadest rohkem eksponeeritud UV-kiirgusele, naha suurimale vanutajale – asetseb see ju päikesekiirtega lausa risti! Peale selle paikneb selles piirkonnas suhteliselt vähe rasunäärmeid, mis vähendab naha niiskustasakaalu ja soodustab kortsukeste ilmumist. Ka on dekolteepiirkonnas üsna vähe nahaalust rasvkudet ja lihast, mis aitaksid nahka pingul hoida, seepärast süvenevad kurrukesed kiiresti. Lisaks põhjustab rindade raskus koos vähenenud kollageenitootmisega naha suuremat lõtvumist.

 

Muud vananemise mõjutajad
 

Paljud meist kannavad parfüümi otse dekolteele, aga selles võib leiduda komponente, kaasa arvatud alkohol, mis reageerivad päikesekiirgusele ja võivad põhjustada püsivaid nahavärvuse muutusi. Samuti tasub meeles pidada, et lõhnaõli eemaldab nahalt loomuliku rasukihi, mis muidu nahka kaitseb, ning võib põhjustada punetust ja sügelust. Seepärast piserda parfüümi pigem randmetele ja kõrva taha..

Allikas: Kodutohtri käsiraamat „Sinu imeline nahk“.
Kortsudest loe lisaks siit.

Sarnased artiklid