Nõmm-liivatee üheksa tõve vastu

Kodutohter
Nõmm-liivatee kaunid õied. | Shutterstock

Nõmm-liivatee on üks tõhusamaid looduslikke köhapeletajaid. Lisaks leiavad sellest lõhnavast ja kaunist ravimtaimest abi nii kõht, nahk kui ka liigesed.

Nõmm-liivateed (Thymus serpyllum) kutsutakse rahvasuus nõmmeliivateeks, nagu kõlab ka populaares laulus "Kauges külas": "...tühi rand ja nõmmeliivatee". Heale lapsele on antud muidki nimesid: liivatee, nõmmetee, kaetisrohi, mesilaselill...

Erinevalt aed-liivateest kasvab nõmm-liivatee looduslikult: liivasel mererannal, männimetsas, luidetel, loopealsetel.

 

Mõjuvõistlus sugulasega
 

Nõmm-liivatee sugulane on aed-liivatee (Thymus vulgaris), millel on ka nooblim nimi – tüümian. See pakub õieilu aias ja teeb toidud maitsvamaks. Maitsetaimena teda eelkõige kasutamegi, ent kogenud tarvitajate meelest on aed-liivateelgi oma ravivägi: olevat isegi kangem köha äravõtja kui tema looduslik sugulane. Seda võib ise järele proovida ja võrrelda.

Nõmm-liivateest tehtud tee on mõrkja maitsega, koduaia liivatee mekk aga on mahedam ja magusam, mistõttu võib seda ka niisama rüübata.

Erinevalt aed-liivateest sobib nõmm-liivatee ka väikelaste köharohuks, kuid sel juhul võta ürti ühe klaasi vee kohta poole vähem ehk üks teelusikatäis.

Tinktuuri tehakse küll värskest ürdist, kuid seda pole praegu kusagilt võtta. Kui valmistad seda kuivatatud õitest, lase tõmmata poole kauem – 20 päeva. Muidugi pole säärane tinktuur nii mõjus kui värskete õite oma, ent määrimine liigesevalu kindlasti tugevamaks ei tee.

 

Üheksa tõve vastu
 

Rahvasuus kutsutakse nõmm-liivateed ka üheksatõverohuks. Kas ta just nii võimas tegija on, ent tervisetoeks on ta mitmel puhul.

Et taim pakub eeterlikke õlisid, tõvebakterite hukutajaid, on temast abi eelkõige siis, kui ka veel kevade ootel hingamisteede tõbi piinab. Nõmm-liivateed peetakse üheks etemaks looduslikuks köhapeletajaks, ühtlasi leiavad lohutust valutav kurk ja nohune nina; kurgu kuristamiseks sobib lahjendatud tinktuur.

Kui nahal on haavandid, lööve, ekseem või on nahk muud moodi kahjustunud, siis on mõistlik seda aeg-ajalt määrida tõmmise või lahjendatud tinktuuriga. Põletikule ja haavanditele suu limaskestas mõjub parandavalt lahjendatud tinktuuriga loputamine. Nõmm-liivateed peetakse üldse naha hellitajaks ning määrimine tegevat inimese väljanägemise tükk maad nooremaks. Kui pead vaevab rasune kõõm, tasub juukseloputusvette segada klaasitäis tõmmist.

Jahe tee aitab taltsutada kõhugaase, mao- ja soolepõletikku; lahjendatud tinktuuriga määrimine võtab vähemaks liigesevalu.

Nõmm-liivatee andvat ka parema une – seda saab kohe järele proovida. Ent kas seda teed juues sappi rohkem moodustub, liigne vesi välja läheb ning kas maks ja neerud paremini töötavad, on raske kontrollida. Kui aga köhavaevad kaovad, võime nõmm-liivateed lahke abi eest tänada küll.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid