Nõuanded vaarikataimede lõikamiseks ja hoolduseks
Sirje Tooding
Kõik vilja kandnud oksad ja sobimatud asendusoksad tuleb lõigata võimalikult maapinna lähedalt nii, et ei jääks pikki tüükaid. | Shutterstock

Mitu aastat elab vaarikataime vars? Korraks paneb ehk mõtlema, sest vaarikarida on teil aias aastaid. Taime kasvu eripära seisneb selles, et teisel aastal, pärast viljakandmist, lõpetavad oksad elutegevuse ja kuivavad ära.

Vaarikate puhul on olulisteks hooldustöödeks vilja kandnud okste väljalõikamine, tihedatest kohtadest asendusokste harvendamine ning allesjäänud varte latvade kärpimine. Kui soovite häid vilju saada, siis tuleb veidi vaeva näha.

Vilja kandnud oksi võib välja lõigata erinevatel aegadel ja igal neist on oma head põhjendused ja puudused. Esimene aeg võiks olla kohe peale saagi lõppemist, sest siis saab rida hõredamaks ja noortel asendusvõrsetel on kasvamiseks rohkem õhku ning valgust. Puuduseks on see, et väljalõikamise ja realt eemaldamise käigus saavad asendusvõrsete lehed paratamatult vigastada. Suvekuudel on kindlasti palju olulisi töid ja tegemisi ning vaarika viljakandnud okste väljalõikamine sellel ajal pole eriti levinud.

Oktoobris on ilmad veel soojad, et aias töötada ja vaarikataime vilja kandnud oksad on oma kuivanud väljanägemise poolest selgesti äratuntavad. Päris hea aeg vaarikarida korda teha. Kui aga istandik asub tuulises kohas, siis ei maksa lõikamist sügisel ette võtta. Tihedam rida kogub paremini lund ja vähendab tugevate tuultega varte murdumist risoomi küljest. Järelikult talvituvad lõikamata taimed paremini. Kuivanud vilja kandnud oksad võib sügisel välja lõigata, kuid asendusokste harvendamise peaks kevadeks jätma. Me ei tea, milline tuleb talv ja kuidas paraja tiheduse peale harvendatud asendusoksad talvituvad. Võib juhtuda nii, et sügisel korrastatud taimereal on kevadeks paljud oksad murdunud.

Varakevadel esimesel võimalusel on hea aeg kõik olulised lõikustööd korraga teha. Viljakandnud oksad on täiesti kuivanud, asendusokste talvitumisest on ülevaade olemas ja neid võib vajaduse korral harvendada. Puuduseks on see, et viljakandnud okste nii kaua real hoidmine võib põhjustada suuremat haiguste ja kahjurite levikut.


Lõika võimalikult maapinna lähedalt
 

Vilja kandnud oksad on eriti kevadel kergesti äratuntavad. Nad on  ketendava koorega ja külgharudega. Kui noored asendusoksad on nakatunud seenhaigustesse, siis nad talvituvad halvasti ja võivad olla kevadeks samuti kuivanud. Tavaliselt on pikemad ja jämedamad oksad  külmakindlamad ja muidugi saagikamad.

Okste väljalõikamiseks on hea kasutada põõsakääre. Lühemate ridvakääridega töötades saab seista sirge seljaga ja kerge vaevaga mittesobivad oksad välja lõigata. Tavaliselt kasutatakse aiakääre, kuid kuivanud okste väljalõikamine on päris raske tegevus.
Kui kääre oksale valesti asetada, on lõpuks kääride lõiketera paindunud ja edaspidi pole neid võimalik korralikuks lõikeks kasutada. Selle vältimiseks peab käärid asetama oksale risti ja kindlasti ei tohi terade vahele jäänud oksa koos kääridega painutada või rebida. Võite proovida kuivanud viljakandnud oksi lihtsalt käega välja murda, kevadel on see täiesti võimalik.

Kõik vilja kandnud oksad  ja sobimatud asendusoksad tuleb lõigata võimalikult maapinna lähedalt nii, et ei jääks pikki tüükaid. Kandeealise vaarikarea laiuseks võiks pärast lõikamist olla 50 cm ja meetripikkusel lõigul umbes 20 asendusoksa. Tavaliselt on varsi rohkem ja harvendades tehakse valik. Eemaldatakse reast välja kasvanud, murdunud, peenemad, lühemad, viltused, haigemad ja tihedalt asetsevad oksad.

Kindlasti on oluline välja lõigata vaarika pahksääse kahjustusega oksad. Need on kergesti äratuntavad, sest kahjur elab ja talvitub varre paksenenud kohas ning seal ka nukkub. Vaarikataime õitsemise ajaks arenevad valmikud, kes munevad võrsetele ja munast koorunud vastse elutegevuse tagajärjel tekib varrele uus paksend. Sellises kohas on vaarikavarrel toitainete liikumine takistatud ja okste murdumise oht võib olla suurem kui tervel oksal.


Latvade kärpimine
 

Asendusokste pikkus sõltub sordist, mõnel sordil on varred umbes 1 m pikkused, teisel kasvavad lausa kahe meetristeks. Vanemas või hooldamata istandikus jääb pikkuskasv järjest lühemaks, igal aastal kasvab järjest vähem uusi asendusoksi ja järelikult jääb saak väiksemaks.

Sageli on oksa tipus asetsevad pungad halvasti arenenud või külmakahjustustega. Nendest kasvanud viljad on oksal allpool paiknevatest viljadest tunduvalt väikesemad. Sellised kribusid ja mõnikord lausa kuivanud vilju ei taha keegi korjata. Pärast viljakandnud kuivanud okste väljalõikamist ja asendusokste harvendamist võib teha allesjäänud okste latvade lõikamist.

Aiakääridega lõigatakse ära 5–20 cm pikkune ladvaosa, lühematel vähem, pikematel rohkem. Lõikamisel ei pea tegema klassikalist kärpimislõiget täpset punga pealt, vaid võib lõigata lihtsalt kahe punga vahelt. Lõikamise ajal koguda ladvad kätte ja kui enam ei mahu, siis visata okste jaoks kaasa võetud kotti, ämbrisse, käru peale vm.
Asendusokste kärpimise tulemusel arenevad veidi suuremad viljad. Liiga tugeval kärpimisel on viljad ikkagi sordiomase suurusega – ei maksa loota, et lõigates oksast pool maha, kasvavad järelejäänud oksa pungadest hiigelviljad. Üle 30 cm latvade mahalõikamisega võib väheneda kogusaak.


Lõikamisviisid
 

Käsitsi ükshaaval vilja kandnud okste väljalõikamine on aeganõudev ja sellepärast lõigatakse mõnikord kõik oksad korraga maha. Kasutades võsalõikajat vm, saetakse viljakandnud ja asendusoksad  võimalikult maapinna lähedalt maha. Selline üle aasta saagi saamine võib lausa kasvatusviis olla.
Võib teha ka nii, et pool istandikust on maha lõigatud ja kasvatab suve jooksul uued asendusvõrsed, teine osa istandikust kannab saaki. Järgmisel aastal vastupidi: see osa, mis kandis vilja, lõigatakse maha ja endine mahalõigatud rida, kuhu on kasvanud palju uusi võrseid, kannab järgmisel aastal.

Kui ei ole võimalik uut vaarikarida rajada, siis võib proovida taimerea osalist noorendamist. Selleks kaevatakse või lausa juuritakse osa vanemaid taimi välja, auk täidetakse uue viljaka mullaga ja tasandatakse. Kõrvaloleva taime juurtelt kasvavad tühja kohta juurevõsud ja õige varsti on rida jälle tihe.

Sarnased artiklid