Õige aeg paljundada sõstrapõõsaid pistokstega
Kaja Kurg
Sõstraid saad edukalt paljudada pistokstega. | Shutterstock

Sõstraid ja paljusid muid lehtpõõsaid on kõige lihtsam paljundada sügisel pistokstega. Pistoks on üheaastasest raagus oksast lõigatud jupike. Neid on paras aeg teha oktoobris, kui põõsad hakkavad lehti langetama. Sügiseses niiskes mullas juurduvad nad hästi ja pole muret kastmisega.

Tee nii:

* Vali umbes pliiatsijämedused tugevamad üheaastased oksad (viimase aasta juurdekasvud).

* Lõika aiakääridega 15–20 cm pikkused jupid. Paremini juurduvad oksa alumisest ja keskmisest osast lõigatud jämedamad pistikud.

* Pistoksale peab jääma vähemalt kolm punga. Kahe või ühe pungaga pistoks juurdub halvemini.

* Alumine lõige: kui pungad asetsevad oksal vahelduvalt, lõika punga alt 45° nurga all kaldu (tekib suurem imamispind); kui pungad on paarikaupa, siis lõika risti oksaga.

* Ülemine lõige tee punga(de) pealt 5 mm kauguselt risti oksaga.

* Pane lõigatud pistoksad kohe avamaale, lavasse või potti/kasti/kassetti mulla sisse juurduma. Torka mulda poolviltu, sest siis jäävad otsad ülemisse, õhurikkasse mullakihti ning juurduvad paremini. Jäta mullast välja üks pung.

Pistoksast juurduvad hästi: aktiniidiad, arooniad, deutsiad, ebajasmiinid, enelad, forsüütiad, karusmarjad, kontpuud, kuslapuud, leedrid, lodjapuud, ligustrid, lumimarjad, metsviinapuud, pajud, põisenelad, sõstrad, taralõngad, veigelad, viinapuud, metsviinapuu.

Sarnased artiklid