Originaalsed seinad | Vedeltapeedi lõputud võimalused
TM Kodu&Ehitus
Kuvatõmmis /Youtube

Tavalistele, paanidena lahtirullitavatele tapeetidele pakuvad põnevat vaheldust loodussõbralikud vedeltapeedid, mis valmistatud puuvilla või siidi, mineraalide ja tselluloosi baasil. Naturaalne vedeltapeet jätab pehme ja struktuurse pinna.

Vedeltapeet sobib seinte ja lagede viimistlemiseks kuivades ruumides. Seda ei saa kasutada niisketes ega liiga jahedates ruumides (alla 5 °C). Vedeltapeet on kergelt paigaldatav ega vaja pinna erilist ettevalmistust. Puuduseks võib pidada seda, et seinakate kipub imama ruumilõhnu; sestap ei ole sellises ruumis soovitav näiteks suitsetada.
 

Töö käik

Pulbriline kuivsegu tuleb pakist puistata ettenähtud kogusesse vette ja segada kokku ühtlaseks massiks (mitte masinaga!), seejärel lasta sel vähemalt pool tundi (mõnede toodete puhul kuni 12 tundi) seista; segu võib muidugi valmis teha ka eelmisel päeval. Ühest kotist jagub ca 3–5 m².

Vedeltapeet kantakse tainataolise massina seinale plastikust siluriga. Sobivad kõik pinnad: betoon, kipsplaat, OSB, krohvitud sein jne. Parema nakke saavutamiseks, tooni ühtlustamiseks ja tööprotsessi lihtsustamiseks on soovitav pinnad kruntida spetsiaalse aluskrundiga. Eriti tähelepanelik tuleb olla, kui aluspinnas on roostetama kippuvad kinnitusvahendid või on aluspind, mis võib oma koostise tõttu vedelikuga reageerida.

Pealekandmisel silutakse massi mööda seina ühtlaselt laiali. Massi tuleb kanda peale õhukese kihina – umbes 1–2 mm. Kuivamisaeg on 24–96 tundi, sõltuvalt õhutemperatuurist ja -niiskusest. Pikk kuivamisaeg annab tööks piisavalt aega ja võimaldab vigu parandada. Juhul kui ei jõuta siiski tervet pinda (nurgast nurka) korraga viimistleda, peab serva jätma ebaühtlaseks. Jätkamisel tuleb viimistletud kate 10–15 cm ulatuses enne veega niisutada, et varem viimistletud sein sulanduks uue massiga.
Kui segu on saanud vähem kui vaja, tuleb viimane jääk segada kokku uue valmistatud seguga.
 

Hinnad

Näiteks Fiestadesign ja Tapeedistuudio pakuvad Silk Plasteri Optima sarja tooteid hinnaga 16 eurot kott, Standard seeriat 18  euroga, Reliefi 19 euroga ning erisuguseid eksklusiivsemaid paberkrohve alates 21 kuni 54 euroni. Viimaste hulgas on nii pärlmutterefekti kui erilist kulumiskindlust (sobib avalikesse ruumidesse).

Bauhofist, Espakist ja Värvikeskusest saab aga Poldecori vedeltapeete, mille hinnavahemik jääb 21–55 euro kanti koti eest, olenevalt variantidest ja toonidest. Nii et arvestades ka eri tüüpi segude erinevat kulu pinnale, tuleb ruutmeetri hinnaks umbes 3,5–18 eurot.

 

Head omadused
 

Varjab ideaalselt aluspinna defektid

Rikkalik tekstuuri- ja värvivalik

Looduslike materjalide tõttu sobib allergikute ja lastetubade viimistlemiseks

Suurepärase helineelavusega akustika parandamisel

Hoiab ruumi sisetemperatuuri stabiilsena – sein pole külm ega lähe palavaga ka kuumaks

Lõhnatu ja "hingav" – tagab ehitise loomuliku õhuvahetuse

Lihtsasti paigaldatav

Antistaatiline – ei kogu tolmu

Kergelt hooldatav: saab vajadusel harjata

Kauakestev: ei kolletu, pinnale ei teki pragusid

Kohtparandatav – määrdunud või kahjustunud koha saab veega välja pesta ja asendada

Taaskasutatav – seinakatet on lihtne eemaldada, kokku korjata ja soovi korral uuele pinnale kanda

Lisaks vaata ja loe SIIT.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid