Psoriaasi leevendab ka hingerahu. Mis on psoriaasi tekkepõhjused?

kodus.ee
Hästi väljendunud lööbe korral on psoriaas diagnoositav juba välise vaatluse põhjal. | Shutterstock

Miks tekib psoriaas ja kuidas seda ravida? Sellest räägib lähemalt naha- ja suguhaiguste arst Kersti Kivimägi.

Psoriaasi ehk soomussammaspoolt peetakse siiani krooniliseks mittenakkavaks  põletikuliseks nahahaiguseks, mis oma olemuselt on komplekshaigus. See tähendab, et psoriaas avaldub paljude geneetiliste ja keskkonnategurite koosmõjul.

Käesolevaks ajaks on teada kakskümmend võimalikku psoriaasi vastuvõtlikkusega seotud geeni asukohta viieteistkümnes kromosoomis. Kõige olulisem nendest geeniasukohtadest on PSORS1, mis paikneb kuuendas kromosoomis ning määrab haiguse avaldumisriskist kuni  50%.

Välistest teguritest, mis mõjutavad psoriaasi avaldumist, on olulisimad:

* Nakkused (bakteriaalne neelupõletik, HIV- nakkus)

* Ravimid ( nätieks liitium, mittesteroidsed põletikuvastased ravimid)

* Päikesepõletus

* Mehaanilised või keemilised nahatraumad

* Psüholoogiline stress

* Ülekaal

* Suitsetamine

* Alkoholi liigtarvitamine

Millal võib kahtlustada, et tegemist on psoriaasiga?

Klassikalise psoriaasi löövet haigusele iseloomulikes paiknemiskohtades on kõige lihtsam ära tunda, eriti kui veresugulaste hulgas on teistelgi psoriaasi. Psoriaasilööbe lemmikasukohaks on:

* Juustega kaetud peanahk

* Küünarnukid

* Põlveotsad

* Ristluupiirkonnad

Tüüpiline psoriaasinäht on visalt püsiv, põketikuliselt punetav ja hõbevalge ketendusega kaetud mündisuurune naast, mis sõrmeotstega katsudes tundub ümbritsevast kahast paksem.

Küünarnukkide ketendus ilma all asetseva põletiku nähtudeta võib olla tingitud üldisest naha kuivusest ja küünarnukkide sagedasest toetamisest näiteks lauale—niisugusest mehaanilisest ärritusest tekibki naha vastureaktsioon. Samal põhjusel võib nahk ketendada ja pakseneda põlvenukkidel neil, kes teevad sageli tööd põlviliasendis ja kõval pinnal.

Kuidas psoriaasi diagnoositakse?

Hästi väljendunud lööbe korral on psoriaas diagnoositav juba välise vaatluse põhjal. Kahtluse puhul võetakse tuimastatud haiguskoldest nelja millimeetrise läbimõõduga nahatükikene. See saadetakse patohistoloogialaborisse, kus uuritakse antud nahatükist valmistatud õhukesi koelõike mikroskoobi all.

Igal nahahaigusel on temale omane mikroskoopiline muster, mis sõltub protsessi asukohast nahas, rakulisest koostisest ja nende omavahelisest paigutusest.

Kas on juhtumeid, et psoriaas kaob iseenesest täielikult ära?

Nimetagem seda pigem haiguse taandarenemiseks. Psoriaas kulgebki ägenemiste ja taandarenemistega. Paljud psoriaasihaiged kogevad suvel päikesega psoriaasi täielikku taandarenemist. Paljudel taandub psoriaas päikese ja raviga osaliselt mingiks ajaks. On juhtumeid, kus psoriaasilööve kaob aastateks.

Kuidas aitab eluviis psoriaasi leevendamisele?

* Paranemisele aitavad kaasa sõbralikud toetavad suhted meid ümbritsevate inimestega, eriti oma lähedastega. Vältida tuleb negatiivseid emotsioone: ärevus, hirm, viha, pidev muretsemine. Tuleb ennast hoida emotsionaalselt tasakaalus.

* Uneaega tuleks piisavalt varuda. Oluline on ka puhata – ei tasu võtta kohustusi, mida ei jaksa täita.

* Toituda tuleb korrapäraselt ja tervislikult, vältides liialdusi ja ühekülgsust. Psoriaasihaigele sobib hästi madala kalorsusega tasakaalustatud toit: rohkelt juur- aed- ja puuvilju nii värskelt kui kuumutatult. Eelsitada tuleb kala- ja linnuliha ning vältida sealiha ja searasvaga valmistatud tooteid, tugevalt maitsestatud ja praetud toite. Liialdada ei maksa tomatiga ega rõõsa piima joomisega. Piimatoodetest võiks eelistada hapendatud piimatooteid ja kohupiima. Hoiduda tuleks äädikast ja alkoholist, eriti kääritatud jookidest.

* Liikumine aitab kehakaalu normis hoida

* Riietest tasub eelistada pehmest kangast ja vabamat riietust, mis ei hõõru ega pigista. Materjalidest tasub eelistada naturaalseid kangaid – hästi sobib puuvill.

* Päikeselist ilma tasub ära kasutada – mõõdukas päikesevann võib psoriaasi leevendada.

* Psoriaasile pakub kõige paremat leevendust järjekindlus ravis ja tervislikes eluviisides.

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid