Punase ja valge ristiku imeline ravitoime
Kodutohter
Nii punase kui valge ristiku tee vähendab ateroskleroosi, leevendab külmetushaigusi, vaigistab valu, parandab nahahaigusi jpm. | Shutterstock

Mis vahe on ravimõju poolest punasel ja valgel ristikul? Kuidas neid kasutada?  Nõu annab loodusravimispetsialist Aive Luigela.

Nii punase ehk aasristiku kui ka valge ristiku ravimtoime on teaduslikult põhjendatud, kuid kasutusel on need ikkagi peamiselt rahvameditsiinis. Mõlemad õitsevad juunist septembrini ja raviks võib korjata kogu suve, aga mitte närbunud õisikuid.

Talveks säilitamiseks on samuti ühesugused soovitused. Kuivatage valge ristiku õienutte ning punase ristiku õisikuid ja ülemisi lehti riidele või paberile laotatult päikese eest kaitstud tuuletõmbuses.

Toimeainete sisalduse poolest on punasel ja valgel ristikul mõningaid erinevusi, kuid ravivad ikkagi enam-vähem samamoodi.

Punane ehk aasristik sisaldab süsivesikuid; asteroide; saponiine; C-, B-, E- ja K-vitamiine; karotenoide; flavonoide; kumariinhappeid (vere liigset hüübimist takistavaid aineid); salitsüülhapet; orgaanilisi happeid; parkaineid; rasvhappeid; mikroelemente (kaltsium, magneesium, kaalium, fosfor, kroom jt) ning eeterlikke õlisid.

Valges ristikus on samad toimeained, kuid vähem vitamiine ja mineraalaineid. Kõige parem on kasutada rohkem õisikunutte, sest neis on rohkem toimeaineid.

Punane ristik sisaldab fütoöstrogeene (valges ristikus on neid vähe), taimede keemilisi aineid, mis organismi sattudes muutuvad nõrgatoimelisteks östrogeenideks ehk naissuguhormoonideks. Need on olulised naistel üleminekuaastatel, aidates vähendada kuumahoogusid. Aasristikus peitub ka isoflavoone (valges ristikus vähe), mis aeglustavad luumassi vähenemist peale menopausi.

Mõlema taime tee vähendab ateroskleroosi, leevendab külmetushaigusi (alandab ka palavikku), ergutab kuse- ja sapieritust, ravib põie- ja emakapõletikku, vaigistab valu, parandab söögiisu, lahtistab kinnist köha, aitab ennetada südame- ja veresoonkonnahaigusi, parandab nahahaigusi (kompressid), vähendab liigesevalu (kompressid õisikutega ja tinktuuriga määrimine), leevendab seedehäireid, langetab vererõhku (paremini valge ristiku õisiku tee).


Ürditee

Vala 1 sl kuiva või 2 sl punase ristiku värsket ürti üle 1 kl keeva veega.
Lase tõmmata 30 minutit, kurna.
Joo 0,5 kl korraga 4 korda päevas enne sööki eespool nimetatud haiguste korral.


Õisikutee

Vala 1 sl kuivi või 2 sl värskeid valge ristiku õisikuid  üle 1 kl kuuma veega.
Lase soojas kaane all tõmmata 20 minutit, kurna.
Joo ½ kl korraga 2–4 korda päevas  30 minutit enne sööki.

NB! Punase ristiku õietee valmista samamoodi, kuid siis võib õied lihtsalt üle valada keeva veega.


Tinktuur

½  punase või valge ristiku värskeid  õisikuid, ½ viina.
Hoia pimedas toasoojas 2 nädalat, aeg-ajalt loksuta, kurna.
Määri valutavaid liigeseid.

Sarnased artiklid