Raideri plussid murutraktori ees

Ain Alvela
Kui niidetaval maal on palju nurgataguseid, puid-põõsaid, peenarde piirdeid vms, ei õigusta suur ja mõnevõrra kohmakam murutraktor ennast väga hästi. | Tootja

Raiderid on murutraktoriga samaks otstarbeks loodud, ent mõnevõrra paindlikumad haljastuse hooldamise tööriistad

Üldiselt tasub muruhooldustehnika valida ikkagi konkreetsest vajadusest lähtuvalt. Kui tallu, kus lisaks majaõuele vajavad hoolitsemist ka kiiresti võssa kasvavad kraavikaldad, metsaääred ja teeperved, tasub hankida võimsam ja tõhusama läbivusega motoplokk-niiduk, siis lihtsalt majaümbruse muruplatsi niitmiseks sobib suurepäraselt ka tavaline muruniiduk või -traktor. Raiderit vajate aga siis, kui muruplatsi ilmestavad ka eraldiseisvad puud-põõsad, skulptuurid, lillepeenrad, ehk mõni veesilm ja jalgteed.

Raideriks nimetatakse rataste ees asetseva niiduseadmega traktoreid. Raiderid on murutraktoriga samaks otstarbeks loodud, ent mõnevõrra paindlikumad haljastuse hooldamise riistad. Suurim erinevus murutraktorist on selles, et raiderid pööravad üldjuhul külgpidurite või keskliigendi abil. Selline lahendus muudab tõhusamaks kõikvõimalike aianurkade, puude ja põõsaste ümbruse ja teiste raskesti ligipääsetavate kohtade niitmise. Raidereid on kahe- ja neljarattaveolisi.

Raideri niiduk asub masina ees, murutraktoril aga kere all. Viimasel juhul sõidab traktor kõigepealt esimeste ratastega niitmata murust üle ja muljub selle maha, mistõttu võib niitmise tulemus natuke kannatada. Raider aga kõigepealt niidab ja alles siis sõidab. Lisaks jälgib raider paremini maapinna kontuure. Töölaius jääb vahemikku 85–122 cm. Sarnase niidulaiuse juures on raideril niitmiseks kolm tera murutraktori kahe asemel. Tänu oma madalamale raskuskeskmele püsib raider ka traktorist paremini kaldus pinnal.

Ainuke puudus murutraktoriga võrreldes on asjaolu, et enamasti ei saa raiderile paigaldada kogumiskotti. Niidetud rohu jaotamiseks on kaks võimalust: kas see lastakse taha vaalu või multšitakse. Ent on ka erandeid: Husqvarna raiderite perekond on laienenud kahe kogujaga mudeli näol: RC 318T ja RC 320 AWD, viimane neist ka neljaveoline. Valida saab 103 cm ja 112 cm laiuse lõikekorpuse vahel. Masinate keskliigendiga roolisüsteem tagab võimalikult väikese pöörderaadiuse ning eesasetsev lõikekorpus hea ülevaate niidetavast pinnast.
arima manööverdusvõimega on niidutraktorite suguseltsis 0-pöörderaadiusega traktorid. Lisaks heale manööverdusvõimele pakuvad need masinad võrreldes tava-traktorite või raideritega suuremat tootlikust – kasutajad väidavad, et on suutelised kokku hoidma kuni kolmandiku tööajast.
Nende traktorite juhtimine toimub üldjuhul kangidega, kuid Cub Cadet tootevalikus on ka rooliga juhitavad mudelid. Viimaste puhul on tagatud eriti hea juhitavus ebatasastel pindadel ja nõlvadel, kuna eesmiste pöördrataste asend on kindlalt fikseeritud.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid