Raja omamoodi terrassiaed
Kodu&Aed
Meie kohalikku kliimat arvestades on lillepottide taimevalik suhteliselt piiratud. Aga siiski saab üht-teist ette võtta. | Shutterstock

Mida teha, kui sul pole suurt aialappi? Kujunda miniaed püsikute või aedviljadega. Nõu annab Tiina Rehemaa.

Paljud meist elavad korterites või ridaelamus, kus ei ole suurt aeda. Et aga aiandusest ikkagi täit rõõmu tunda, kasvatad paljud meist lilli rõdul või terrassil. Meie kohalikku kliimat arvestades on lillepottide taimevalik suhteliselt piiratud – kasvatatakse valdavalt üheaastaseid suvelilli.

Üks võimalus terrassiaianduse valiku laiendamiseks on kasutada püsikuid. Sellisel juhul tuleb taimed ja istutusnõud talveks katta külmakaitsekanga või katelooriga või ehitatakse neile ümber penoplastist kate. Sellise kasvatusviisi jaoks on sobilikud näiteks astilbed, tugevamad hostasordid, kõrrelised, kukeharjad, kivirikud, helmikpöörised ja paljud teised tuntumad püsikud.

Teine võimalus on lisaks suvelilledele kasvatada erinevaid köögivilju ja maitsetaimi.

Selleks, et kasvatada tomatit ja paprikat ei pea ilmtingimata omama kasvuhoonet. Sordiaretus on võtnud paljudel köögiviljadel suuna kompaktsete sortide aretusele, et saaks võimalikult väiksel maa-alal kasvatada võimalikult palju erinevaid kultuure. Seda suunda saavad edukalt ära kasutada just need, kellel puudub suur aed või kasvuhoone. Aianduspoodide seemnevalikust leiab mitmeid just rõdukasti või amplisse sobivaid väikesekasvuliste sortide seemneid. Ka on kevadepoole taimekasvatajatel müügil sobivad noortaimed.

Amplisse sobivad rippuva kasvuga kirsstomatid, potis kasvatatavad kompaktse kasvuga saagikad kirsstomatid ja paprikad, väiksekasvulised suvikõrvitsad, erinevad salatid, redised ning maitsetaimed võimaldavad oluliselt huvitavamaks muuta suvehaljastust. Paljudel taimedel on dekoratiivne lehestik ning kaunid viljad, millele lisandub kulinaarne väärtus. Ja mis peamine plusspunkt – saad kasvatada ISE endale söögilaua rikastamiseks meelepärase valiku. Sellele lisandub veel üks boonus: teadmine, millega ja kuipalju on taimi väetatud. (Mürkidest tasub üldse hoiduda!) See on eriti oluline peres, kus kellelgi on ülitundlikkus kemikaalide suhtes. Teadmiseks allergikutele, et kui inimesel on kerge allergiline reaktsioon tomati suhtes, siis ei pruugi see ilmneda, kui tarvitada kollaseviljalisi sorte!

 

Terrassiaiandusse sobivaid aedvilju:

väikesekasvulised suvikõrvitsad

põõsasjad aedoad, miks mitte ka ronivad aedoad

salatid

murulauk

rukola e põld-võõrkapsas

lehtpeet

tomat

paprika

suuremas anumas ka kartul

enamus maitsetaimi: salvei, iisop, piparrohi, pune, aedliivatee, majoraan, koriander jt

madalakasvulised herned

 

Terrassile sobivaid püsikuid:

astilbed,

tugevamad hostasordid,

kõrrelised,

kukeharjad,

kivirikud,

helmikpöörised

madalakasvulised liiliasordid

Sarnased artiklid