Saun – naturaalne või värviline? Värvi valiku saunas määrab pinnatemperatuur

TM Kodu&Ehitus
Puidukaitseainega töödeldud puitpinnad kestavad märgatavalt kauem ilusana. | Shutterstock

Paljude arvates sobib traditsioonilisse sauna vaid naturaalne puit. Tänapäeval leidub  kaubandusvõrgus vesialuselisi aineid, millega  töödeldud puitpinnad säilivad paremini või  hakkavad lausa särama. Seda siiski vaid juhul, kui puidukaitsevahendeid õigesti kasutada.

Saunaliste meelest on naturaalne puitpind ainus õige variant. Uuemate tuulte pooldajate arvates on saun lihtsalt üks kodu ruumidest, mis vajab siseviimistlust. Sellest vaatenurgast lähtudes on isegi toonitud ainete kasutamine sauna puitpindadel igati loomulik lahendus.
Sauna puitpinnad võivad vabalt olla naturaalsed, aga teiselt poolt ei leia ta ühtegi põhjust, miks näiteks suvila sauna leiliruumi seintel ei võiks kasutada saunakaitseainet. Fakt on aga see, et puidukaitseainega töödeldud puitpinnad kestavad märgatavalt kauem ilusana. Sageli arvatakse, et termopuit säilitab saunas oma värvi, kuid tegelikult kaotab ka termotöödeldud puit aja jooksul algse tooni ning muutub halliks.Muide, juba kahjustatud puitu ei muuda ükski aine endiseks. Pole mõtet puidukaitseaine kvaliteedi ja õigete koguste üle pikalt arutleda, kui saunalava puit on pehmeks muutunud või lausa pehkinud.

Sauna parandavat mõju on kiidetud läbi aegade. Teistpidi võiks arvata, et sooja ja niiske kohana on saun kõiksugu mikroobidele suurepärane elukeskkond. Kuid uuringud on näidanud, et õigesti ehitatud saun ei ole mikroobide meelispaik.

Üldjuhul piisab kodusauna korrashoiuks pesemisest ja korralikust kuivatamisest. Tugevaid desinfitseerivaid aineid ei ole mõtet regulaarselt kasutada, kuid tõhusatest pesuvahenditest on kasu, kui sauna on vaja põhjalikult pesta ja pindadelt tugevasti kinnitunud mustus eemaldada.

Võiks teada, et paljud tõhusad leeliselised pesuvahendid sisaldavad kloori. Kuigi kloor valgendab puitu, ei ole soovitatav seda kodusaunas kuigi tihti kasutada. Kuumas õhus, eriti kokkupuutel happeliste ainetega, eralduvad klooriühendid õhku.
Kaubandusvõrgus leidub ka kloorivabu saunapesuvahendeid. Mõnede saunapesuvahendite koostis ei ole leeliseline.. Happeliste ainete eeliseks on nende võime lahustada katlakivi.
Ükskõik milliste pesuvahendite kasutamisel tuleb kätte panna kummikindad ning doseerimisel ja lahjendamisel järgida kasutusjuhendit.


Seina ja lakke saunakaitseaine
 

Kaitsva ainega töödeldud puitpinnad ei vaja nii sageli pesemist kui naturaalsed puitpinnad. Mitmed ettevõtted toodavad saunakaitseaineid, mida kasutatakse seina- ja laelaudisel. Need on vesialuselised tooted, sideaineks akrülaat. Saunakaitseaine moodustab puidu pinnale vee ja mustuse eest kaitsva kihi, mis laseb veeauru läbi.

Et saunakaitseaine toimiks nii, nagu on ette nähtud, ei tohi see moodustada liiga paksu kihti. Seetõttu on mõne saunakaitseainega lubatud leiliruumi seina- ja laelaudist töödelda vaid ühe korra. Pesuruumi puitpindadele võib ainet peale kanda veel teisegi kihi. Kui aga kasutada 50% lahjendatud ainet, tohib ka leiliruumi laudist kaks korda töödelda. Kahte kihti soovitatakse selgi puhul, kui tegemist on toonitud saunakaitseainega.

Toonitud saunakaitseaine võimaldab saunaruume värvida. Nii saab seinalaudise näiteks termopuidust lavaga sobivaks toonida.
Värvide kasutamisega ei tasuks tõtata. Saunakultuuril on pikad traditsioonid, saunas käiakse lõõgastumas. Sestap võib olla põhjust pikemalt kaaluda, kas ikka muuta saun erksavärviliseks või üleni tumedaks. Hiljem võib olla võimatu sauna endist puidutooni taastada või tumedat pinda heledaks teha.


Õlitatakse mõõdukalt
 

Saunalava laudu ei tohi saunakaitseainega katta, sest see muudab lavapinna kuumaks ja kleepuvaks. Saunalava töödeldakse lavakaitsevahendiga, spetsiaalse immutusõliga, mis kaubamärgist sõltumata on peaaegu alati parafiinõli. Nagu õlitatud puitpindadega ikka, ei saa ka saunalava pärast õlitamist enam muude ainetega töödelda.   

Immutusõli kasutatakse mõõdukalt, ainult nii palju, kui puit vastu võtab. Õli kantakse laudadele pintsli või puhta ebemevaba lapiga, jäetakse umbes tunniks imenduma ja seejärel pühitakse üleliigne õli puuvillase lapiga ära. Lavalaudadele jäetud liigse õli mõjul muutub lava ebameeldivalt kuumaks ja kleepuvaks.
Õlikulu sõltub puiduliigist – mõni puit imab rohkem, teine vähem. Kui sauna pärast lava õlitamist esimest korda köetakse, siis tuleks lava veel kord üle vaadata. Isegi kui alguses näis, et kogu õli on puitu imendunud, võib puidu pinnale kuumuse mõjul veel õli ilmuda. Seegi pühitakse lapiga ära.
Aja jooksul kulub õli küll maha, aga kulumine sõltub sellest, kui tihti sauna kasutatakse ja pestakse. Lavalaudade töötlemine kaitsevahendiga ei ole rutiinne protseduur. Lava õlitatakse harva ja alles siis, kui selle järele on tõepoolest vajadus.
Parafiinõlil põhinev lavakaitsevahend on värvitu, kuid võib muuta puitu pisut tumedamaks.


Vaha sobib nii seina kui ka lavale
 

Tänapäevased sisekujundussuunad ulatuvad ka sauna, mistõttu võib nii mõnigi saunaomanik tahta lava toonida. Kõige uuem moehitt on must saun. Sauna saab mustaks toonida saunavahaga, mida võib kasutada kõigil sauna puitpindadel. 
Ka vaha kasutamisel tuleb arvestada sellega, et hiljem on puitpindade algset seisukorda väga raske taastada. Seetõttu tuleks sauna värviliseks võõpamine enne põhjalikult läbi mõelda.
Nagu artikli alguses öeldud, ei ole õigesti ehitatud ja hästi hoitud sauna puitpindade töötlemine sugugi vajalik. Ent veendunud värvide pooldajatel on võimalik leida sauna sobivaid vahendeid ja toone. Tuleb vaid püsida mõõdukuse piires ja kasutada õiget ainet õiges kohas.


Loeb pinnatemperatuur 
                                                        

Peale puitpindade leidub saunas ka muud materjali. Kui mõni sein juhtub olema näiteks betoonist, siis vähemalt kodusaunas kataks mõnigi omanik halli pinna meeleldi värviga. Värvivalik paneb aga kukalt kratsima – missugune värv saunas üldse vastu peab?
Värvi valiku määrab pinnatemperatuur, mitte sauna õhu temperatuur. Kui pinnad muutuksid sama kuumaks kui õhk pärast leili viskamist, siis muutuks naturaalne puit mustaks. Saunas saab kasutada niisketesse ruumidesse mõeldud akrülaatvärve, mis on kuumuskindlad kuni temperatuurini +80...85 °C. Sauna betoonpinnale sobivad ka silikaatvärvid.

Kerise läheduses olevate pindade värvimisega on keerulisemad lood. Õigesti paigaldatud elektrikerise ligidal olevate seinte pinnatemperatuur ei tõuse üldjuhul kõrgemaks, kui akrülaatvärvid kannatavad, aga puuküttega kerise puhul ei pruugi see nii olla.
Kas ja millega värvida saunas olevaid metallist detaile, näiteks roostest kirjut siibrit või kerist ennast? Turul leidub spetsiaalseid kuumuskindlaid värve küll, aga kodusaunas ei saavutata nende kõvastumiseks vajalikku piisavalt kõrget temperatuuri. Seetõttu ei soovitata sauna kuumenevaid metallpindu ise üle värvima hakata.

Sarnased artiklid