Silmapaistvalt kaunis hobukastan

Jüri Annist
Paawi hobukastan. | Jüri Annist

Seda, et harilik hobukastan on silmapaistvalt ilus puu, pole vist tarvis üle seletada. Et ta väheldasse aeda ära ei mahu, on ilmselt samuti selge. Vähem on aga tuntud paar väga iseäralikku hobukastanit.
 

Harilik hobukastan A. hippocastanum ’Monstrosa’ omandab aastatega omatahtsi bonsai välimuse. Talviti on tema „sarviline” võra hästi vaadeldav. Iseloomulikuks tunnuseks on väändunud võrselaiendid ja üllatavalt nägusad voldilised lehed. Tegemist on väga kääbuskasvulise sordiga: 10-aastaselt on tilluke puu vaid ca 1 m kõrge. Monstrumile viitav nimi pole selle iluduse puhul asjakohane.

Paawi hobukastan A. pavia kasvab Põhja-Ameerikas kõrge põõsa, harvem puuna (6 m) vooluvete kallastel. Huvi pakub antud juhul tema väheldane sort ’Koehnei’. See on silmapaistvalt omapärase skulpturaalse võraga väheldane seenekujuline põõsas. Tema lehed on eripärased, pastelselt kollakasrohelised.
Roosad õied on koondunud lüheldastesse õisikutesse, mis kerkivad kenasti põõsa võra pinnale. Ta kasvab uskumatult aeglaselt. Puu kaotab oma lehed kohe pärast suveharja möödumist. Ära tõtta teda surnud põõsa pähe välja juurima – järgmisel kevadel on ta taas täiesti elus! Aegamööda sirgudes ületavad nii kõrgus- kui ka laiusmõõt meetri piiri, aga üks nägus aiataim võib ju ka natuke kopsakam olla. Igatpidi taltsas kasina suurusega aia asukas.

Hobukastanid eelistavad tüsedat mullakihti. Nad on küllaltki varjutaluvad, aga tubli annus päikest kulub nimetatud kääbikutele päeva jooksul ära. Parimaks valikuks on ühetasaselt parasniiske veerežiim.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid