Suunurgad katki ja masendus peal. Mis on põhjuseks?

kodus.ee
B-vitamiinide ülesöömist ei tasu karta, sest need on vesilahustuvad ja kõik ülearune läheb organismist välja. | Shutterstock

Uuringud on näidanud, et liigses stressis ja masenduses olevatel inimestel on B-vitamiinide, eelkõige B9 (foolhape) ja B12 tase tavapärasest madalam.  

Kui suunurgad lähevad katki ja huuled on kuivad ning lõhenevad, võib see tulla B2-vitamiini vähesusest. Sel juhul võib tekkida ka üldine nõrkus ja masendus. 
Uuringud on näidanud, et depressioonis inimestel on B-vitamiinide, eelkõige B9 (foolhape) ja B12 tase tavapärasest madalam. B1 ja B2 on vajalikud serotoniini (heaoluhormooni) ja teiste virgatsainete moodustumiseks. Kui serotoniini napib, on kalduvus masendusse sattuda suurem. 

B-vitamiine viivad organismist välja koolajoogid ja antibiootikumid. B-vitamiinide liiga ei tasu karta, sest need on vesilahustuvad ja kõik ülearune läheb organismist välja.

B-vitamiinid B-vitamiinide rühma kuulub üheksa vesilahustuvat vitamiini, mis etendavad tähtsat osa eelkõige rakkude ainevahetuses.

Pigem nappus kui liig

Mitmekesiselt süües peaksime saama kõik üheksa kätte. Kui aga see nõnda pole, siis näiteks suhkruhaigetel jääb vajaka eriti B-rühma vitamiinidest, mis on seotud suhkru ainevahetusega. Vaeguse puhuks on suhkruhaigetele mõeldud ekstra polüvitamiinid, mis sisaldavad B-rühma vitamiine rohkem kui tavalised kompleksid.
B-vitamiinide nappus võib tekkida ka vanemas eas, kui organism ei omasta neid nii hästi nagu varem, kasvõi krooniliste haiguste tõttu. Mõnikord tekivadki väsimus, jõuetus ja isutus just nende vitamiinide vaegusest, mitte aastate koormast. Siis on tark teha kaks korda aastas paarinädalane kuur 50+ vitamiinidega, milles on B-vitamiine rohkem kui tavalistes kompleksides.

Allikas: Kodutohtri lisaväljaanne Toit&Tervis
 

Sarnased artiklid