Tähelepanu! Kas ka sinu kodus tegutseb spioon, kes andmeid kogub?

kodus.ee
Robottolmuimeja kogub su kodu kohta andmeid, mis annavad ülevaate su elustiilist | Shutterstock

See kodus hinnatud abiline kogub tegelikult andmeid, mis võivad kolmandatele osapooltele vägagi kasulikuks osutuda.

Levinumaks tehnoloogiliseks abimeheks koduges üle ilma on robottolmuimeja. Kuid näiteks iRoboti välja töötatud robottolmuimeja Roomba, mis vaikselt mööda põrandat sahistab, kaardistab tegelikult su kodu, kogudes andmeid, mis võivad reklaamiturul vägagi hinnas olla, kirjutab New York Times, viidates võimalusele, et roboti tootjafirma võib kaaluda andmemüüki Amazonile, Apple'ile või Google'ile.

Jurist Jamie Lee Williamsi sõnul võivad taolised andmed, iseäranis kombineerituna muu infoga, anda päris korraliku ülevaate inimese elustiilist ja harjumustest. Lahtiseletatuna tähendab see, et kui andmetest selgub, et kodus pole näiteks tugitooli, võid hiljem näiteks Facebooki avades näha just sulle suunatud tugitoolireklaami - reklaamijate meelest tunned sa oma elustiili juures sellest kindlasti puudust.

Roomba tootjafirma on kõiki kahtlusi eitanud, kinnitades, et kindlaid plaane info müügiks pole ning kindlasti ei tehtaks seda ilma kasutajate nõusolekuta. "Töötame paljude ettevõtetega nutikodu väljaarendamisel - juba praegu saab näiteks käivitada Roomba kas Google Assistant või Amazon Alexa häälkäskluste abil," on intervjuus öelnud iRobot juht Colin Angle. 

Sarnased artiklid