Talvetaimed | Milline peab olema suvitajate talvekorter?

Tiina Tammet
Fuksiat on võimalik ületalve hoida puhkeseisundis jahedas ruumis või toasoojas edasi kasvavana. | Shutterstock

Suvel väljas amplis või rõdukastis kasvatatavad fuksiad ja pelargoonid on meil ka põlised toalilled.

Öökülmade eest tuppa toodud potililled rõõmustavad meid veel mõnda aega värskuse ja õitega. Sügise edenedes tuleb aga mõelda, mis neist talvel saab. Paljusid rõdukastides ja amplites õitsevaid lillekuhilaid kasvatatakse tänapäeval üheaastastena. Ent sobiva hoiukoha olemasolul on tunduvalt säästlikum hoida taim ületalve, siis rõõmustab ta kevadel märksa võimsama kasvu ja õitsemisega. Juba meie vanaemad hoidsid oma uhkeid pelargoone, fuksiaid ja begooniaid aastakümneid ning pärandasid järeltulijatelegi.
Iga lillesõbra kodu on muidugi erinevate tingimustega ja alles kogemuse teel leitakse kõige paremini kasvavad hoolealused. Sama kehtib ka taimede ületalve hoidmise kohta. Igal taimel on küll veidi eripärased nõuded, kuid põhilisi tingimusi arvestades õitsevad nad kevadel jälle.

 

Talveaiataimed
 

Paljud taimed, kes naudivad suvel õuesolemist ning kelle abil saab terrassi või rõdu muuta roheliseks oaasiks, tuleb talvel mahutada siseruumi. Talveaiataimedeks võib tinglikult nimetada neid, kes tunnevad end talvel hästi u 10–15° valges kohas. Sellisteks on näiteks tsitruselised (sidruni-, kalamondiini- ja apelsinipuud), paljud palmid, loorber, inglitrompet, õlipuu, oleander, bugenvillea, asalea, araukaaria, heliotroop, mandevill, ogaline lantaan.
Samamoodi võib sellistes tingimustes puhkepausi võimaldada pelargoonile ja fuksiale. Seega tuleks neile taimedele leida võimalikult jahe ja valge ruumiosa, sest talveaed on vaid vähestel meist. Aseta taimed hiljemalt novembri algul võimalikult valgesse kohta ja anna neile lisavalgust. Talvel tuleb kasta tagasihoidlikult, sest taimede elutegevus on aeglustunud. Jahe ja märg muld ning valgusenappus tekitavad kergesti juuremädanikku.
Taimed ärkavad taas tavaliselt veebruaris koos päevade pikenemisega. Siis hakkame neid tasapisi rohkem kastma, kärpima ja ümber istutama.


Pelargoonid Pelargonium

Looduslikult ei ole pelargoonidel puhkeperioodi. Talvel on võimalus neid puhkama sundida või luua tingimused jätkuvaks kasvamiseks ja õitsemiseks.

Puhkab:

Taim läheb puhkeseisundisse jahedas, 5–8° juures, vajades sel ajal suhteliselt vähe valgust.
Kastmine on minimaalne, umbes kord kuus.
Selline talvitumine sobib viirpelargoonidele. Inglise, luuderohulehised ja lõhnavad pelargoonid jt õrnemad liigid eelistavad ka talvel edasi kasvada, saades puhkeperioodi 12–15° juures.

Kasvab:

Hea kasv ja õitsemine jätkuvad vaid piisava valguse olemasolul, kusjuures ruumi temperatuur peaks jääma 20° juurde.
Kasta piisavalt, kuid ära sellega liialda.

Uus hooaeg:

Taimed äratatakse umbes jaanuari lõpul.
Viirpelargoon lõigatakse u 8 cm paari-kolme pungaga varre peale tagasi, taimed istutatakse värskesse mulda.

Hakatakse rohkem kastma ja vähehaaval ka väetama.
Valgus on õiepungade arenguks endiselt ülioluline.

NB! Inglise, luuderohulehiseid, lõhnavaid jt pelargoone soovitatakse kärpida sügisel, sest õienupud arenevad just talveperioodil. Lõigatud latvadest on lihtne teha pistikuid ja nii taimi paljundada.

 

Fuksiad Fuchsia

Fuksia talvetingimused on üldjoontes samad kui pelargoonil, taime on võimalik ületalve hoida puhkeseisundis jahedas ruumis või toasoojas edasi kasvavana.

Puhkab:

Taim lõigatakse tugevasti tagasi, alles jäetakse kuni 15 cm puitunud varretüükad.
Taimele sobib 5–10° ruum, näiteks kartulite või õunte hoidmiseks sobilik kelder. Valgus pole oluline, sest taim viskab lehed maha.
Aeg-ajalt kasta pisut, sest substraat ei tohiks muutuda täiesti tuhkkuivaks.

Kasvab:

Toas valgel aknalaual elab taim paremini ületalve, kui ta saab lisavalgust.
Kasta korrapäraselt, väeta tagasihoidlikult.

Uus hooaeg:

Veebruaris hakkab edukalt puhanud taim ilmutama elumärke ning ta tuleb tõsta valgesse u 15° ruumi. Kohe toasooja tuues oleks temperatuurimuutus liialt järsk.
Kui lehekesed kasvamas, istuta taim ümber uude mulda, seda mitte liiga kokku surudes.
Uusi võrseid soovitatakse ilusa ja tugevama võra saamiseks kärpida ladvast.

NB! Fuksiat on lihtne paljundada pistikutest. Taim vajab suvel õues hoolsalt kastmist ja väetamist.

Võtmesõnad talveks:

palju valgust
vajadusel anna lisavalgust
soovitatavalt jahedam ruum, 10–20°
tagasihoidlik kastmine
ära väeta!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid