Tulp on naistepäeva staar. Mehed eelistavad kindlapeale minekut ja tuntuid lilli

kodus.ee
Kindlalt eelistatud staarlill. | Shutterstock

Milliseid lilli naistepäeval kinkida? Kas minna kindla peale või üllatada hoopis mõne eksootilisema lillega? Aegade jooksul on muidugi välja kujunenud selle tähtpäeva staarid. 

Alari Suurmets Mileedi Lilleärist kinnitab, et naistepäeva vaieldamatud lemmikud on tõesti tulbid, aga ka nartsissid ja roosid. Naistepäeval põhimõtteliselt polegi lille, mida ei õnnestuks müüa. Lähevad ka krüsanteemid ja nelgid. Loomulikult on ka julgemaid mehi, kes üllatavad oma kaaslasi eksootiliste lillevalikutega, nagu näiteks orhideed, flamingolilled jne.

“Tulp on naistepäeva staar oma kõikides värvitoonides ja varjunditega. Samuti ei kustu sel päeval rooside populaarsus. Tundub, et mehed lihtsalt eelistavad kindlaimaid ja läbikatsetatud valikuid ja just seepärast on roos sarnaselt teiste tuntud lilledega edetabelit juhtimas,” räägib Alari Suurmets.

Nõmmel asuva ühe vanima lillepoe Nurme Lilleäri asutaja ja florist Jana Tibar nendib, et neil ostetakse ikka tulpe kõige rohkem. Just eestalsed eelistavad millegipärast tulpe. Kõige minevam värv kipub olema kollane, aga eelistatakse ka põnevaid mitmevärvilisi või karvaseid tulbisorte.

Jana Tibari sõnul ei maksa tegelikult karta, et tulp kiiresti ära närtsib. Tubli säilivus on 7 päeva vähemalt. Nurme Lilleäri võtab oma poodi just Eesti väikekasvatajate tulpe.
Mida võiks proovida see, kes tahab massist eristuda ja üllatada? Alari Suurmetsa sõnul on väga kaunis gerberate kimp või suisa sülem. Gerberad on tõelised särasilmad. Krüsanteemid seisavad hästi ja on tänu sellele väga hea valik. Samuti nelgid  - nii suureõielised kui ka kobaras. Igasugune eksootika on originaalne: vandad, tsümbiidiumid, flamingolilled, ka päevalilled.

Jana Tibari sõnul on just nooremad inimesed hakanud ostma nelki, mis on väga tänuväärne ja hästi kaua ilus püsiv lill. Noortel pole seda nõukogude ajast pärit punase nelgi negatiivset eelarvamust.
Eristuda tahtjatele soovitab Jana Tibar praegu piibelehe kimpu. Need on praegusel külmal ajal väga eksklusiivsed ja tohutult hästi lõhnavad. Piibelehed on pärist ühe mehe verandalt.

 

Mis värvi ja kui palju?

 

Mis värvi lilled on moes? Alari Suurmets ütleb, et tegelikult tuleb värvi puhul jälgida siiski oma kaasa eelistusi. Üllatada võib ka mitmevärviliste õitega ja segukimpudega, lillesülemitega.

Kaunid säravad toonid nagu kollane, punane, roosa on alati kindla peale minek. Kõik kevade värsked värvid samuti.

Millised lilled seisavad aga kõige paremini ja kauem? „Kõige paremini seisavad lilledest krüsanteemid, nelgid, flamingolilled. Väga hästi säilib imekaunis roosaõieline roosisort ’Tacazzi’. Tegemist on lõhnava sordiga. Punastest roosidest on lummav ’Red Naomi’,“ pakub Alari Suurmets välja.

Floristid kinnitavad, et tulpe kingitakse üldjuhul pakiga ehk siis vähemalt 10 tükki. Rooside ja teiste lillede puhul piiranguid ei ole. Kingitakse ka üks õis, mis on kauni paelaga kaunistatud.

Roose kingitakse ka üle paarikümne õie. Suurimad sülemid on Alari Suurmetsa sõnul olnud 150, 250 ja isegi kuni 1000 õit. Kõik sõltub rahalistest võimalustest.

Selleks, et lõikelilled paremini säiliks, tuleb neid kohe lõigata ( ehk teha uued värsked lõiked, eemaldades umbes 5 cm varreotsi). Tegelikult saab väga hästi hakkama ilma igasuguse säilituslahuseta. Viimane aitab Jana Tibari sõnul baktereid vaos hoida. Kui aga ise iga päev vaas puhtana hoida ja vett vahetada ning lilleotsi lõigata, saab sama efekti kätte. Puhas pehme vesi aitab lilli hästi säilitada.

 

Sarnased artiklid