Vanaaegse kodukeemia ABC ja retseptid. 5 vahendiga saad kõik puhastustööd tehtud

Ele Praks
Kodu&Aed
Karta tuleks looduskaugeid, sünteetilisi ja ülereklaamituid puhastusvahendeid. | Shutterstock

Kuidas eemaldada katlakivi, pesta põrandaid ja pesu, küürida WC-d ning värskendada õhku üsna lihtsate koduste vahenditega? Järgnevalt pakume ideid, kuidas 5 vahendiga saad oma kodu puhtaks ja värskeks.

Lauasool, seep, sooda, sidrun ja söögiäädikas on põhimõtteliselt kõik, mida kodu korrashoiuks vaja. Siiski on ka küürimispastad ja muud spetsiaalsed vahendid loodud koristamise peale mõeldes.
Mõned neist on kodule ja keskkonnale enam-vähem sama ohutud kui ülalloetletud ained, ainult mugavamad kasutada. Keemiliste ühendite loetelu pakendil võib mõjuda hirmutavalt, aga kõik keemiline ei ole tingimata hirmus kahjulik, karta tuleks eelkõige selliseid aineid, mis on loodud alles viimase poole sajandi jooksul ja mille toimet keegi seetõttu lõpuni ei tunne. Karta tuleks looduskauget, sünteetilist ja ülereklaamitut.

Väike vanaaegse kodukeemia ABC võib lihtsustada poest ostetud toodete koostise hindamist. Neid aineid kasutatakse jätkuvalt:

* Soodium – naatrium
* Söögisooda – naatriumvesinikkarbonaat
* Pesusooda – naatriumkarbonaat
* Piiritus ja viin – etanool + vesi
* Sool – naatriumkloriid + vähesel määral teisi mineraalaineid
* Seebikivi – naatriumhüdroksiid
* Kustutatud lubi – kaltsiumhüdroksiid
* Äädikas – etaanhape

Katlakivi eemaldamine

Kraanivesi on paiguti erineva karedusega, enamasti aga kare või isegi väga kare. Nii ka näiteks veepuhastusjaama läbinud Ülemiste vesi, mida pruugib suurem enamus pealinlastest. Kare vesi tekitab katlakivi, mis moodustab vanniseintele ja kahhelkividele inetuid rante, aga rikub ka veekeetjat ja pesumasinat – nagu me teatud reklaamist hästi teame.

Pesumasina säästmiseks soovitatakse regulaarset (iga-aastast) masina läbipesu. Tühjal masinal tuleb lasta läbida maksimaalse kuumusega pesutsükkel, samal ajal, kui masin vett sisse võtab, tuleb pulbrisahtlisse valada katlakivieemaldajat. Hea on teada, et selline meetod on tunduvalt tõhusam teles reklaamitud toodete kasutamisest.
Veel parem on teada, et spetsiaalse katlakivieemaldaja asemel võib kasutada tavalist sidrunhapet. Puistake 4 spl sidrunhapet pulbrisahtlisse ja pange masin tööle. Veidi ebamugavam kasutada on äädikas.
Korralikuks masina läbipesuks piisab ühest kuni paarist pudelist 30%-list  äädikast (mida tuleb siis pesusahtlisse valada samal ajal kui masin vett sisse võtab).
Liigset katlakivi pesumasinas näha ei ole, aga kui masin vee soojenemise ajal kahisema kipub, siis on viga just selles. Katlakivi on väga halb soojusjuht ja katlakiviga kaetud kütteelement vajab vee soojendamiseks tunduvalt enam elektrienergiat.
Energiasäästu eesmärgil võiks aeg-ajalt sidrunhappega läbi keeta ka kõige tavalisema keedukannu.

WC- puhastamine

WC- potiga teeb imet äädikas. Vala ½ kuni 1 pudel 30%-list äädikat ettevaatlikult WC-potti. Lase pool tundi kuni tund seista, mida kauem, seda parem, seejärel harja kergelt ja loputa. Meetodi halb külg on äädika ebameeldiv lõhn. Sama hästi toimib aga ka hapukurgi soolvesi (eemalda eelnevalt tillivarred, mustsõstralehed jmt).
Kõlbab ka muu hapnemisvedelik või hoidisest järelejäänud marinaad, mis küll nii hapu kui äädikas ei ole ja mida tuleks seepärast kasutada suuremas koguses või lasta toimida pisut kauem. Orgaaniline hape, tavaliselt sidrunhape on toimeaineks ka öko-tootena müügil olevates WC puhastusvahendites.
Kui võimalust, katsetage, sellised puhastusvahendid ei ole sugugi kallimad ja toimivad vähemalt sama kiirelt ja tõhusalt kui loodusvaenulikud “põmm-pauk-bäng”-tooted.


Nõudepesuvahend

Nõudepesumasinas asendab pesutabletti supilusikatäis söögisoodat või meresoola. Käsipesul on suurepärane veepehmendaja sidrunimahl, samas soodaga saab väga hästi puhastada näiteks teest parkunud tassiservi. Võid proovida soola ja sidrunimahla segu.

Põrandapesu

Lisa põrandapesuvette 3-4 spl meresoola. Sobib ka tavaline jäme sool. Sool on suurepärane veepehmendaja, pehme vesi peseb paremini. Lisaks pidavat sool siduma ka halba energiat, mille siis niisama lihtsalt saab koos põrandapesuveega kodust välja visata.

Pesemise teeb meeldivaks leigesse pesuvette lisatud kuivatatud piparmündioks. Isegi teevalmistamiseks vähem väärtuslik kuiv piparmündivars annab toasooja ja kergelt soolakasse pesuvette lisatuna vägeva pehme aroomipahvaka.

Õhuvärskendaja

ao radiaatorile pooleks lõigatud sidruneid või laime. Mida rohkem, seda uhkem, aga 3-4 sidrunit 20 m² toa jaoks on täiesti piisav. Meetod on tõhus kütteperioodil. Sooja ilmaga mõjub hästi tuulutamine.


Pesupesemine

Pesupesemiseks käsitsi on väga tänuväärne tavaline pruun majapidamisseep. Pesumasinasse see ei sobi, sest vahutab ülearu hästi. Minu emaema keetis ise seepi, aastakümneid tallel seisnud kivikõvad kamakad oleks riivituna kõlvanud küll, aga kahjuks on nad nüüdseks ammu otsas.

Värskeid rohu-, punase veini, marja- ja teeplekke saab eemaldada sidrunimahlaga. Rasvapleki ja tänavapori vastu aitab pikaajaline majapidamisseebi toime.
Mu isiklik praktika ei ole tuvastanud, et sapiseebi nimeline toode (müügil ökopoodides) oleks ses osas tõhusam kui Flora seebiklots. Aga on perenaisi, kes sapiseepi väga kiidavad. Sapiseepi ehk gallseepi soovitab õrna pesu (tikandid, pits, jne) pesemiseks ka 1924 Tartus välja antud “Keedu- ja majapidamise juht”. Samas käsiraamatus õpetatakse tumedate riiete pesemist sinepiveega: ¾ ämbrit vihmavett segada 2 spl sinepipulbriga, leotada, pesta ja kuivatada väänamata.

Vaibad

Vaiba ja pehme mööbli puhastamine. Vana plekki ei eemalda ka kõige kavalam keemia. Pane värskele punase veini või mahlaplekile ohtralt peenikest soola ja puhasta hiljem sidrunimahlaga. Rasvaplekki proovi eemaldada viina, džinni, odekolonni vm värvitu, alkoholi sisaldava vedelikuga.

Aknad

Aknaklaasi  ja peeglite puhastamiseks sobib puhas vesi. Pese pehme märja lapi või svammiga ja kasuta kuivatamiseks tihedalt klaasile liibuva kummist servaga abivahendit. Kirka tulemuse annab pesuvette lisatud sorts puhast piiritust või viina. Kõikidest materjalidest aknaraamide puhastamisel on abiks sooda või pesuseep.

Torusiil

Torudes põhjustab ummistusi enamasti sinna kogunenud rasv. Seda lahustab seebikivi, mis on tugevalt leeliseline, söövitava toimega ning muudab rasva seebiks.
Enne neid kaugeid aegu, kui seebikivi hakati perenaistele poes müüma, tehti seebi keetmiseks ja pesu pesemiseks “lehelist” sõelutud tuhast ja kustutatud lubjast.

Sarnased artiklid