Värvivahetav püsilill

Jüri Annist
Taim õitseb mais väikeste valgete õitega, mis on koondunud hõredapoolsetesse õisikutesse. | Shutterstock

Pole palju püsikuid, kes end värvilise rüüga kaunistaksid. Rossi mukdeenia sort ’Karasuba’ värvub eredamalt kui põhiliik.

Mukdeenia on Hiinast ja Koreast pärinev puudealuse asukas. Oma vahtralehesarnaste, kevadeti erkroheliste pooleldi kikkis lehtedega katab ta lüheldaste risoomide abil ajapikku maapinna. Külma ta ei karda, satikad ja tõved teda reeglina ei tülita. Vaid teod ja nälkjad võivad mukdeenia välimuse rikkuda.

Taim õitseb mais väikeste valgete õitega, mis on koondunud hõredapoolsetesse õisikutesse. Taimed on sel ajal u 30 cm kõrged.


Pole palju püsikuid, kes end värvilise rüüga kaunistaksid. Enamasti hakkavad ’Karasuba’ lehed juba õitsemise ajal omandama purpurset varjundit. Pärast suveharja möödumist muutuvad nad servast alates kärtspunaseks. Aegamööda valgub punane värvus üha enam lehtede keskpaiga poole, aga päris keskelt jäävad lehed ka enne hääbumist ikkagi roheliseks.
Värvidemäng on intensiivsem kuivemal suvel ja valgemas kasvukohas. Mõnikord müüakse ’Karasuba’ taimi ka kaubandusliku nimetuse Crimson Fans all.

Enne istutamist kaeva mulda poolkõdunenud puulehti. Esimesel istutusjärgsel suvel kasta taime regulaarselt, edasi saab tema sügavale tungiv juurestik veevarustusega hakkama. Ole talle abiks vaid pikema põua saabudes. Teisalt hoolitse, et seisev vesi ei pääseks tema juuri leotama. Eesti oludes saab mukdeenia kenasti hakkama ka päikese käes kasvades, kui vaid pinnas liialt kuivaks ei muutu.

 

Taime kõrgus: kuni 30 cm

Pinnas: parasniiske

Valgus: päike – poolvari

Dekoratiivne: lehestik – õis

Külmataluvus: hea

 

Pärast suveharja möödumist muutuvad taime lehed servast alates kärtspunaseks. | Shutterstock
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid