Vastupidav taim, mis pakub tuulevarju, moosimarju ning silmailu
kodus.ee
Kuldsõstar sobib suurepäraselt ka lahja ja kuivema pinnasega aeda. | Shutterstock

Kuldsõstar (ribes aureum) on kuldsete õitega marjapõõsas. Tegemist on äärmiselt vähenõudliku ja sitke taimega, millel on vastupidav tüvi ning hästitoimivad juured. 

Vastupidav kuldsõstar  

Kuldsõstar nobeda kasvutempoga taim – üsna kiiresti võib see 2-3 meetri pikkuseks kasvada. Võrreldes paljude teiste marjataimedega on kuldsõstar märksa vastupidavam. Kuldsõstar sobib suurepäraselt ka lahja ja kuivema pinnasega aeda. Ka niiskevõitu ning savisel pinnasel kasvab kuldsõstar visalt, samuti ei häiri taime varjulisem kasvukoht.

Kuldsõstra suureks eeliseks on ka asjaolu, et marjapõõsaste levinuimad kahjurid ja haigused, näiteks jahukaste ja pahklestad, sellest taimest lugu ei pea. Tänu sellele püsib taim kaunis ja viljakas ka ilma mürki pritsimata.

Ka lage ja tuuline paik sobib kuldsõstrale hästi. Kui vali tuul puhub marjapõõsaid maadligi ning ei lase neil idaneda, siis kuldsõstar püsib vankumatult püsti. Tänu oma tihedusele ongi põõsas muuhulgas ka heaks tuuletõkkeks.

Kuldsõstar pakub aeda palju silmailu – mai lõpus on õitsev kuldsõstar teistest sõstrapõõsastest tunduvalt pilkupüüdvam. Sel perioodil kaunistavad taime kuldkollased lõhnavad õied, mille järgi põõsas ka oma nime on saanud. Ka sügiseti pakub kuldsõstar silmailu – põõsa lehed värvuvad kollaseks, mõnel juhul isegi punaseks. Kuldsõstra küpsed marjad on rohekaskollased või mustjad.

Marjad keeda moosiks

Miinusena võib välja tuua asjaolu, et kuldsõstra marjad ei ole kõige hõrguma maitsega. Neid sünnib küll suhu pista, kuid paremini sobivad need hoopiski hoidistesse. Neid on hea panna moosidesse, želeedesse ning kompottidesse. Kuldsõstra marjad ei valmi põõsal korraga, etteruttajad püsivad aga okste küljes ja ootavad teisi järgi.

Tähele tasub panna, et üksik kuldsõstrapõõsas kannab reeglina üsna vähe marju. Vägevamat saaki on oodata, kui kõrvuti kasvavad kaks- kolm põõsast, eriti kui need veel eri sortidest on. Ka mõõdukas väetamine komposti või kõdusõnnikuga annab põõsale jõudu juurde.

Kuldsõstraid tasub istutada sügisel. Kevadel alustavad nad kasvu nii varakult, et enne, kui kuurist labida välja tood, on põõsas juba suures lehes. 

Sarnased artiklid