3 vaenlast, mis kevade lähenedes taimi varitsevad. Kuidas ravida külmalõhet?

Jüri Annist
Kevade poole hakkavad okaspuude sordid järjepanu lume alt välja sulama ja ere päike võib neile kergesti viga teha. | Shutterstock

Mida lähemale kevad nihkub, seda enam hakkab aiapidajat vaevama mure, kas kõik taimed suudavad talve suuremate hädadeta üle elada. Kevade lähenedes varitsevad taimi kolm vaenlast: päikesepõletus, külmalõhed ja külmakergitused.

Sellel talvel on aiad olnud valdavalt paksu lumevaibaga kaetud, mistõttu võiks arvata, et eredad kevadpäikese kiired ei pääse igihaljast lehe- või okasrüüd pruunistama. Loogiliselt peaksid puutüvedki jääma lume sees külma näpistusest puutumata. Kas tegelikkus on ikka nii roosiline?

Eelmiste samalaadsete aastate kogemus näitas, et päikesepõletuse said sihvakama sammasja kasvuga okaspuud. Nende lume seest välja jäänud ülemised osad pruunistusid üsna tugevasti. Ometi oli ka eelmisel aastal pinnas praktiliselt jäätumata ning järelikult oleksid juured pidanud suutma varustada taimi piisava hulga veega, et asendada päikese poolt okastest välja aurutatut. Ilmselt võimendas heledalt lumelt tagasi peegeldunud päikesevalgus ultraviolettkiirguse toimet sedavõrd, et okaspuud ei suutnud seda taluda. Veebruar on viimane aeg okkaliste aiaasukate abistamiseks.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid