5 asja, mida ei tohiks garaažis hoida

kodus.ee
Garaažis leviv niiskus ja temperatuuride kõikumine mõjub kahjulikult näiteks sinna ladustatud fotodele, rõivastele ja mööblile. | Shutterstock

Kuigi suur kütmata garaaž maja juures või ka Eestis laialt levinud komme omada garaažiboksi võib ahvatleda sinna suure hulga asju jalust ära paigutama, on siiski mõned asjad, mida garaažis hoidmine kahjustab.

1. Fotod

Väga mugav on vanade fotode kast sinna tõsta, ent garaažis leviv niiskus ja temperatuuride kõikumine kahjustab fotosid. Kuidas fotosid korralikult hoiustada, õpetame siin.

2. Külmkapp

Kuigi teine külmkapp garaažis võib tunduba ahvatlev mõte, mõjutavad temperatuuride kõikumised seal külmiku elektritarbimist. Niisiis võib tulla lihtsalt kopsakam elektriarve.

3. Rõivad, mööbel ja tekstiilid

Garaažis leviv niiskus ja temperatuuride kõikumine kahjustab neid, samuti võivad kergesti neile juurde pääseda närilised.

4. Gaasiballoonid

 Balloone tuleb ladustada selliselt, et need oleks kaitstud vigastuste eest ja täidetuna ei kuumeneks üle 40 °C. Balloonide hoiunõue on, et ruum peab olema korralikult ventileeritud. Seaduse kohaselt tuleb hoones asuv balloonide ladustamise koht tuleb varustada vähemalt kahe ventilatsiooniavaga, millest üks asetatakse põranda piirile ja teine seina ülaserva. Sissepuhke- ja väljatõmbeava vaba pindala peab olema mõlemal vähemalt 0,5% ruumi põranda pindalast. Ventilatsiooniavad tuleb varustada võrguga või žalusiiga.

Balloone tuleb hoiustada vertikaalselt, et vedelgaas väljuks balloonist gaasilisena. Balloone ei tohi hoida tulekolde läheduses (ahi, pliit, kamin, leiliruumi küttekeha, kuuma gaasigrilli alaosas ega otsese päikese käes). Ka keldris vedelgaasi hoida ei tohi, sest gaas on õhust raskem, mistõttu koguneb põrandale ja madalamatesse kohtadesse ning võib plahvatada elektrilüliti sisse- või väljalülitamisel, suitsetamisel või lahtise tule kasutamisel.

Tihti hoiustatakse aga garaažis ka muud, näiteks bensiini, ja see võib kaasa tuua ränga õnnetuse - kaheksa aasta tagasi läks Viljandis põlema garaažiboks, kus hoiti 20 propaaniballooni ja bensiini.

5.  Purgitoidud

Kuigi võib tunduda mõnus mõte sättida purgisupid garaažiboksi riiulile, ei mõju neile hästi temperatuuride kõikumine ja niiskus.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid