5 lihtsat nippi, mis toovad hea ja rahuliku une

kodus.ee
Head und aitavad saada lihtsad nipid. | Shutterstock

Veerand Eesti inimestest pistab rinda unehäiretega, ent sakslaste hiljutise uuringus küsitletud 5200 tööealisest inimest kurtis koguni 80%, et ei saa end korralikult väja magada ja pooled nentisid, et on töö ajal pidevalt väsinud. Kuid mõned head nipid aitavad tuua rahulikuma ja sügavama une.

1. Ära söö enne magamaminekut, iseäranis väldi rasvaseid toite. Paar-kolm tundi peaks söömise ja magamamineku vahele jääma küll, kuid kui viimasest söömisest on möödas juba 4-5 tundi ja tunnete end näljasena, tasuks võtta väike ja kerge snäkk, nagu näiteks mõni puuvili.

2. Tee tuba hämaraks. Eestimaa valged suveööd võivad su und mõjutada, mistap hoolitse  selle eest, et magamistoas on alati piisavalt hämar.

3. Korralik ventilatsioon ja temperatuur magamistoas. Parimaks magamiseks soovitatavaks temeratuuriks peetakse 19-20 soojakraadi, kuid kes jahedamat tuba armastab, võib soojust veidi vähemakski võtta. Kindlasti ei ole soovitav magada liiga palavas või õhutamata toas: värske õhk on hea enesetunde puhul oluline.

4. Korralik madrats. On asju, millelt kokku hoida ei maksa: korralik madrats on üks neist. Suures abieluvoodis tuleks samuti vaadata, et mõlemal partneril oleks madrats just nende soove ja vajadusi silmas pidades - üks võimalus on muretseda raami sisse kaks eraldi madratsit, ent ka mitmed tootjad pakuvad madratseid, kus üks pool on vastavalt pehmem või kõvem kui teine.

5. Mõtle enne magamaminekut ilusatest ja headest asjadest. Püüa päevapingestest vabaneda, kujutledes end mõnda tõeliselt mõnusasse kohta: olgu see siis puhkus, mõni meeldiv lapsepõlvemälestus või muu, keskendu vaid headele emotsioonidele. Kui sind piinavad korduvad hirmuunenäod, kirjuta need ärgates üles ning püüa luua neile õnnelik lõpp. Kui see on kirjas, loe ja korda seda mitu korda üle. On väga tõenäoline, et see kinnistub ning paha unenägu enam ei kimbuta.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid