5 nõuannet, mis aitavad  kaua ja õnnelikult elada

kodus.ee
kodus; old couple
Pika ja õnneliku elu saladus peitub meis endis. | Shutterstock

Kuidas elada pikk, tervislik ja õnnelik elu, olla õnnelik nii kodus kui ka väljaspool kaitsvaid koduseinu? See on lihtsam, kui oskad arvata!

kodus; salat
Eelista tervislikku toitu, mis on kasvatatud sinu lähedal. | Shutterstock

Söö tervislikult ja eelista kodumaist

Mida tervislikum on su toidusedel, seda pikem eluiga. Näiteks võid mõned lihaportsud asendada tervislike kaunviljade - läätsede, ubade või kikerhernestega. Eelista toitu, mida kasvatatkse sinu lähedal, mitte ära haara poest seda, mis maakerale tiiru peale teinud.  Vähem suhkrut ja soola, kunstlike lisaainetega rikastatud näksimist ja enesetunne on tip-top.

kodus; herbs; maitsetaimed
Maitsetaimed aknalaual | Shutterstock

Kasvata ise toitu

See ei tähenda mõistagi, et peaksid kohe elutuppa notsu võtma - ent näiteks kanakasvatus  on koduõuedes üle ilma vägagi moes! Koguni sellised glamuuritarid nagu Orpah, Julia Roberts või supermodell Gisele Bündchen on veendunud kanakasvatajad.  Kaunitar Gisele kasvatab oma imelise  LA häärberi aias ka köögi- ja puuvilju ning on üldse tervisliku ja maalähedase eluviisi pooldaja - tema superväljanägemisest lähtuvalt võiks kindlasti aianduse ja omakasvatatud toidu kasuks otsustada.

Kui sul pole võimalik väikest tarbeaeda rajada või õunapuid istutada, kasvata kasvõi aknalaual maitsetaimi -  see on kasulik (mida rohkem ürte toidule lisad, seda vähem vajad sinna soola), dekoratiivne ja saad omakasvatatud taimest rõõmu tunda.

kodus; couple outdoors
Perekond lohet lennutamas | Shutterstock

Liiguta, liiguta

Istuv eluviis on tänapäeva inimese igavene nuhtlus - hommikul autoga tööle, terve päev kontoris, autoga koju ja potsti! teleka ette. Jaluta rohkem, käi sportimas - mitmel pool Eestis on parkidesse kerkinud näiteks vabaõhujõusaalid ja need on muidugi täiesti tasuta!

Kui oled rohkem meeskonnaspordi usku, pane sõpradega väike tiim kokku ja hakake sportima. Sa pole kunagi liiga vana, et spordiharrastusega alustada - mitmel poole Eestis tegutsevad näiteks täiskasvanute iluuisutrennid, vahvad tantsutrennid, saab õppida ujuma ja mida kõike veel! Igal aastal lisavad spordiklubid aina põnevamaid treeninguid, nii et otsi selline trenn, mis sulle sobib ja hakka aga pihta.

kodus; woman; relax; outdoors
Aeg iseendale

Võta aega ja ära stressa 

Võta aega enda jaoks. Kui tormad nagu orav rattas ega pühenda aega iseendale, põled peagi läbi. Võta aega iseendale, oma mõtetele, omaette olemisele, oma kodu nautimisele - ka siis, kui ees ootab miljon tegemata tööd või sul on suur pere, kes tähelepanu nõuab. Pea meeles, et samapalju kui teisi pead armastama ja hindama iseennast, et olla õnnelik.

Ja muretse vähem! Mis siis, kui mõnda asja kohe ära teha ei jõua - tee siis pool, aga hästi, nagu legendaarses "Kevades" soovitas õpetaja Laur. Lisa igasse päeva väike eesmärk, mille saavutamisest õhtul rõõmu tunda.

kodus; dinner
Kutsu sõpru külla, nautige head toitu ja koosolemist | Shutterstock

Jaga

Kuigi aeg iseendale on oluline, on tähtis ka võimalus seda teistega jagada - ära hoia kõike kiivalt endale, vaid jaga seda inimestega, keda armastad! Kutsu neid endale külla ja pole üldse oluline, kas laud on lookas või kodu läigib puhkusest kui prillikivi - kõige olulisem, et tunneksite rõõmu üksteise seltskonnast ja saaksite neid hetki jagada. Hea toit annab samuti selleks võimaluse - egas ilmaasjata pole teadlased uuringutes välja selgitanud, et inimeste lemmikpaik kodus on köök.

Hea on teha head, sestap hoolitse alati, kui võimalik, ka teiste eest - olgu see siis heategevus või asjade annetamine. Usu, andmisest tunned palju enam rõõmu kui mittevajalikest asjadest, mis su kodus kuhjuma kipuvad.

Sarnased artiklid