Diisli külmakindlus sõltub sisalduvast biolisandist, iga kütus talve ei kannata

kodus.ee
Diisli külmakindlus sõltub sisalduvast biolisandist, iga kütus talve ei kannata. | Shutterstock

Alates 1. novembrist kuni talveperioodi lõpuni ei ole tanklatel kohustust kütusesse biokomponenti lisada. Kui õues on miinuskraade rohkem ja paagis on enne 1. novembrit tangitud kütus, siis ühel juhul kahest varem tangitud diislikütus ei sobi.

“Kui tangite diislikütust pärast 1. novembrit, võite kindel olla, et tegemist on talviseks kasutamiseks sobiliku kütusega. Kui viimane tankimine oli oktoobris, tasub teada, millise biokomponendi sisaldusega kütuse olete endale saanud. Ühel juhul kahest ei sobi kütus kasutamiseks suuremate külmakraadidega,” rääkis Neste Eesti hulgimüügijuht Urmas Kuuse.  

Miinuskraadidega ei sobi kokku kütus, mis sisaldab esimese põlvkonna biodiislit ehk FAME-t ning mida tohib valid suveperioodil fossiilkütusesse lisada mitte üle 7 protsendi. Kui jätkata FAME-t sisaldava diisli kasutamist ka talvel, siis suuremate miinuskraadidega hakkab kütus hanguma ning võib põhjustada tõrkeid mootori töös.

“Võite olla muretu, kui olete enne novembrit tankinud diislikütust, mis sisaldab teise põlvkonna taastuvkomponenti HVO-d. Sellist kütust võib kasutada ka miinuskraadidega, külmakindlus on sellel -33 kraadi. HVO on keemiliselt koostiselt ja omadustelt identne fossiilkütusele, seetõttu kasutab Neste diislikütuse komponendina just HVO-d,” rääkis Urmas Kuuse.

Urmas Kuuse märkis, et HVO lisandiga diislikütuse säilimisomadused on fossiilkütusega võrdväärsed, seetõttu võib HVO-d sisaldav diisel seista kütusepaagis ka üle talve, ilma et kütuse kvaliteet seetõttu kannataks. Seevastu FAME-t sisaldav diisel ei sobi üle talve säilitamiseks ning talveks seisma jäetava sõiduki kütusepaak tuleb lõpuni kasutada, kui see sisaldab FAME lisandiga kütust. Kui täpselt ei tea, mis biokomponendiga kütus on paagis, tasub küsida oma kütusemüüjalt.

Tänaseks on kõikidesse Neste tanklatesse müügile jõudnud talvele üleminekuperioodi diislikütus külmataluvusega -20 kraadi. Kuni -32-kraadise arktilise talvekütuse tarnimisega alustab Neste novembri alguses. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid