Hooldusvaba puitfassaad - Kebony puidu 5 olulist omadust

Vivarec
Sisuturundus
Matkaonn polaaralal Hammerfestis 2018, SPINN arkitekter | Vivarec

Kebony puidust fassaad, katus või terrass on hooldusvaba ja kauakestev lahendus. Puit on materjal, mis on elanud ja kasvanud, mis väärib meie kompromissitut lugupidamist ja väärikat vananemist.

Nagu loodus ise, ei vaja ka keboniseeritud puit hooldust ja muutub iga aastaga kaunimaks. Algne tumepruun värvus muutub ilmastiku toimel hõbehalliks, kuid säilitab oma vastupidavuse, olles mädaniku ja mikroorganismide vastu garanteeritud. Keboniseerimine muudab kiirekasvulise männi omadused võrreldavaks troopiliste puiduliikidega.

Puidu töötlemise viise on mitmeid, millest tuntuim on termotöötlus, kuid loetleme 5 olulist aspekti, mille osas materjale võrrelda.

Töötlemisprotsess

Kebony kasutab põllumajanduse jääkidest saadud furfurüülalkoholi, mis kuumuse mõjul paksendab puidurakke ja muudab rakustruktuuri jäädavalt. Ehkki kasutatakse kemikaale, ei ole protsess ega toode ise mürgine.

Puidu termiline muundamine on kemikaalivaba protsess, kus puitu kuumutatakse ahjus temperatuuridel 180–230 ºC. Tulemuseks on samuti puidurakkude püsiv muutus, mis parandab vastupidavust, kuid termiline töötlemine õhendab raku seina ja muudab puidu rabedaks.

Võrdlus: Kebony puit on elastsem ja paigaldus lihtsam.

Vastupidavus ja tugevus

Kebony töötlus tekitab tugeva ja stabiilse rakuseina, mis on oma omadustelt sarnane troopilistele kõvapuudele. Furfulüürimisprotsess tagab vastupidavuse mikroobide lagundavale toimele, suurendab kõvadust, jäikust ja kontrolli niiskussisalduse üle. Nendele omadustele tuginebki 20-40 a tootja garantii, kuid materjali eluiga on oluliselt pikem.

Termiline töötlus „küpsetab välja“ putukatele toiduallikaks olevad puidusuhkrud ja tagab seeläbi reguleeritud niiskusesisalduse ning stabiilsema toote. Ainete eemaldamine muudab aga puidurakud nõrgemaks ja materjali ebasobivaks suure käimiskoormusega kohtadesse, nagu seda on avalikud terrassid ja laudteed.

Võrdlus: Kebony terrassilauad on tugevamad ja sobivad ka avalikku ruumi.

Hooldusvaba

Mõlemad tooted on ilusa hõbehalli tooniga ja ei vaja muud hooldust kui tavaline puhastamine. Kebony fassaadile kehtib 30-40-aastane garantii, kui enamikel termotöödeldud mändidel garantii puudub või on lühem. Kuna mõlemad tooted on looduslikust puidust, saab neid puhastada seebi ja veega või õrna survepesuga. Mõlemaid tooteid saab soovi korral toonida ja värvida.

Võrdlus: Materjalid on samaväärsed. Kebonyl on väike eelis pikema garantii tõttu.

 

Keskkonnamõju

Kebony kasutamine aitab säästa vihmametsasid, mille taastumine võtab aega vähemalt 100 aastat. Kebony kasutab kiirekasvulisi okaspuid, mille elutsükkel on vaid 30 aastat. Kogu toormaterjal pärineb FSC®-sertifikaadiga ja säästvalt majandavatest metsadest.

Termiliseks töötlemiseks on eelistatumad lehtpuud, millest levinuim on saar, kuna aeglasema kasvuga puude kasutamisel on protsess efektiivsem. Saarel on aga pikem kasvutsükkel ja vähem progressiivne metsauuenduskava, mis suurendab üldist keskkonnamõju.

Võrdlus: Mõlemad on oluliselt jätkusuutlikumad, kui troopilised puidud, kuid Kebony männipuidu kasutamisel on keskkonnamõju väiksem.

Väärtus

Väärtus sõltub tavaliselt ehitusprojekti kasutusest ja eesmärkidest. Toodete hinnad võivad nii materjalide kui tootjate lõikes varieeruda. Oluline on hinnata kulu kogu kasutusaja kohta kokku. Pikaajalise projekti puhul on oluline valida toode, mis kestab sama kaua kui teised kasutatavad materjalid.

Võrdlus: Valik sõltub ehitise elueast.

 

Kohalikud projektid:

Kruiisiterminal, Tallinna sadam

Puitarhitektuur Kalamajas

 

Kebony – puit, mis on loodud kestma

 

www.vivarec.ee

Sarnased artiklid