Igal kümnendal inimesel on neerukahjustus

Kodutohter
Teadlased on avastanud, et enne tõsiseid neeruhaigusele viitavaid sümptomeid tekib uriini väikeses hulgas valku ehk nn mikroalbuminuuriat. | Shutterstock

Kroonilist neeruhaigust esineb sageli, seetõttu on juba aastakümneid pööratud suurt tähelepanu selle varajasele avastamisele.

Regulaarne kehaline aktiivsus, suitsetamisest loobumine, liigse kehakaalu vähendamine ning valguvaese dieedi pidamine aeglustab kroonilise neerupuudulikkuse süvenemist.

Teadlased on avastanud, et enne tõsiseid neeruhaigusele viitavaid sümptomeid tekib uriini väikeses hulgas valku ehk nn mikroalbuminuuriat. Tavalises uriini testribas ei tarvitse see isegi avastatav olla ja inimene ise ei tunne vaevusi. Selline valgueritus on eriti iseloomulik suhkurtõvest põhjustatud neerukahjustusele ja kõrgvererõhktõvele, olles neerukahjustuse varajane märk. Mõne muu kroonilise neeruhaiguse korral, nagu näiteks püelonefriit, on haigel palju vaevusi ning mitmekümne aasta pikkusel haigusperioodil esineb üsna palju ägenemisi.
Samas võib näiteks neerupäsmakeste põletike korral haiguse algus ja kulg olla väga väheste sümptomitega. Nendel haigetel on valguerituse ilmumine uriinis märk, et lisaks neeruhaiguse tekkele halveneb süvenevalt ka südame- ja veresoonkonna olukord. Veresoontekahjustust esineb kõrge vererõhu tõttu mujal organismis, eriti aju- ja südameveresoontes. Nii kujunebki koos neeruveresoonte kahjustusega ja neerupuudulikkusega paralleelselt ka krooniline südamehaigus, mille ravimata jätmisel võivad tekkida aju- või südametüsistused.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid