Kadrioru korter kui rätsepaülikond

Sisuturundus
Köleri 14. Arhitektuur ja elukeskkond, mida mäletada ning väärtustada. Unikaalne ja hindamatu kodu Kadrioru südames. | Tootja

Ilmselt eelistaks me kõik elada enda loodud maailmas.

Enda loodud maailm võib aga olla ka kodu, kus elab pere – kaaslane, lapsed, koer. See on koht kogu eluks, millel on nii emotsionaalne kui ka materiaalne väärtus praegusele ja järeltulevale põlvkonnale. See on koht, mida saame luua, arvestades oma vajadusi, tujusid ja eripärasid. See päris õige peatuspunkt. Kuhu oma peatuspaik kogu eluks aga luua? Kadriorgu?

Kadrioru asum on erilise staatusega linnaruum, kus aeg muudab asju paremaks ja keskkonna atraktiivsemaks. Sajanditevanused hooned kannavad endas üha suuremaid lugusid ja neil on aina suurem väärtus.

Kui muud asumid uuenevad tänavate ja kvartalite kaupa, siis Kadriorg on olnud valmis juba viimased 50 aastat, kuhu uut ja nüüdisaegset on võimalik luua piiratud hulgal.

Praeguse ilmega Köleri tänav kujunes välja 20. sajandi alguse eestlaste linnastumisega enne esimese Eesti Vabariigi sündi. Kui mitmele teisele Köleri tänava majale on juba uus hingamine antud, siis nüüd on järjekord Köleri 14 majal. See on Lenderi majade üsna autentne näide: üheksateljeline hoone, millel on algupärane historitsistlik puituks, puitkaknad ja sandrikud akende kohal. Köleri 14 asub miljööväärtuslikus hoonestusalas ja elamu on hinnatud arhitektuurselt ning linnaehituslikult väga väärtuslikuks.

Korterid ja kortermaja kui rätsepaülikond. Just niimoodi soovib arendaja ja ehitaja pakkuda võimalust luua kodu, omaenda maailm Kadrioru sajandivanusesse majja. Loomulikult seab maja teatud piirangud kommunikatsioonitrasside ja akende ning ligipääsutreppide suhtes. Kliendi soove ja visioone oma ideaalsest kodust võetakse arvesse ning sisearhitekt Kristiina Kuus aitab neile ka lahendused leida.

See saab olema uuevääriline maja. Hoone rekonstrueeritakse täielikult ajaloolises mahus. Ümberehitamisel restaureeritakse ja eksponeeritakse säilinud algupäraseid fassaadidetaile, restaureerimiskõlbmatud või puuduvad detailid taastatakse algupäraste detailide eeskujul koopiatena. Kortermaja ehitatakse kõigile nüüdisaegsetele ehitustehnilistele normidele vastavate ehitustehniliste süsteemide ja lahenduste alusel. See on n-ö uus maja vanas kuues.

Üle ega ümber ei saa ka maja detailidest, mis võivad olla uue kodu loomise inspiratsiooniallikad ja nurgakivid. Detailid, mille elluäratamine ja taastamine võib olla nii väljakutse kui ka luksus – näha oma kodus sajandivanust kaminat, eelmise sajandi alguse töömeeste kätetööd uste, käsipuude, treppide näol. Taastatud glasuuritud ahjukividega kaminahi koos elutoa põranda kalasabaparketiga on kindlasti nii vaatamisväärsus kui ka praktiline luksus.

Selles majas on vähe kortereid, kasutatud on moodsaid sisekujundus- ja viimistluslahendusi. Maja soklikorrusel on suured panipaigad ja abiruumid, kõrgete lagedega elamispindadel aga mõnusalt ruumi mugavaks eluks.

Tegemist saab olema uhke puitfassaadiga renoveeritud majaga, kust jalutuskäigu kaugusele jääb hommikukohvi peatuspaik kohvik Nop, jooksusammude kaugusele Kadrioru park ja koerajalutuskäigu kaugusele mereäärne ala.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid