Kas intressi järgi saab hinnata, kui kalliks sulle laen tegelikult läheb?

Kati Voomets
Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht
Lisaks intressile peab arvestama ka teiste lisanduvate kuludega, näiteks lepingu- või haldustasud. | Shutterstock

Kuigi säästmine on alati odavam kui laenamine, tuleb ette olukordi, kus tekib vajadus kasutada laenuraha. Laenu võtmise mõttekust kaaludes tasub endalt küsida, kas asi, mille jaoks ma laenan, peab vastu kauem kui kestab laenu tagasimaksmine.
 

Näiteks auto ostmisel või kodu remontimisel on vastus jah. Muu tarbimise puhul, näiteks reisimine või rõivaste ostmine, on vastus pigem ei. Kui laenuvajadus on kindlaks tehtud, siis kuidas valida enda jaoks kõige soodsam laen? Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus toob välja kolm olulist punkti, millele enne laenu võtmist tähelepanu pöörata.


Võrdle teabelehe abil vähemalt kolme pakkumist

Küsi koos laenupakkumisega tarbijakrediidi standardinfo teabelehte. See on dokument, mis aitab erinevaid laenupakkumisi võrrelda ja selle väljastamine on enne lepingu sõlmimist kõikidele laenuandjatele kohustuslik. Teabelehel on kirjas näiteks sulle pakutava laenu suurus, intressimäär aastas, tarbijakrediidi kulukuse määr (laenu kogukulu), viivised ja teised võlgnevusega seotud tasud.


Arvuta välja laenu kogukulu

Uuri, kui suur on laenu tegelik kulu ehk kui palju peab laenuandjale tagasi maksma. Lisaks intressile peab arvestama ka teiste lisanduvate kuludega, näiteks lepingu- või haldustasud. Selleks tuleb võrrelda teabelehel kirjas olevat krediidi kulukuse määra, mis on väljendatud protsentides. Mida suurem on protsent, seda kallim on laen, mis tähendab, et tagastatav summa on kokkuvõttes suurem.


Uuri, millistel tingimustel saab laenu varem tagastada

Enne laenulepingu sõlmimist tasub selgeks teha, kuidas on võimalik kohustust varem lõpetada ehk laen ennetähtaegselt tagasi maksta ning millised on kaasnevad lisakulud. Võimalikud lisakulud peavad olema kirjas teabelehel ja neile tasub alati tähelepanu pöörata.

Tabel

Liina näide

Liina soovib kodu remontimiseks võtta laenu 1500 eurot. Laenuperioodiks valib ta 60 kuud. Ta sai neljalt erinevalt krediidiandjalt üleval tabelis olevad pakkumised. 

Kui esmapilgul tundub Liinale, et laenupakkumised A ja D on võrdväärsed ehk pakutav intress on mõlemal 15,9%, siis lähemal uurimisel selgub, et pakkumine D on ligikaudu 200 € kallim! See erinevus tekib lisanduvatest kuludest: lepingu- ja haldustasust. Seega on vajalik võrrelda krediidi kulukuse protsenti ja välja selgitada laenu kogukulu, mitte ainult keskenduda intressimäärale.

 

Pea meeles!

Küsi koos laenupakkumisega tarbijakrediidi teabelehte.

Võrdle vähemalt kolme pakkumist ja selgita välja krediidi kogukulu.

Kui midagi jääb segaseks, siis küsi see krediidiandjalt üle.

Sarnased artiklid