Kas oled talveks valmis? Milliseid talvekangaid peaksid varuma?

Kaja Kurg
Eesti talved on ettearvamatud. | Shutterstock

Hoia talvekangaid käepärast, sest Eesti ilm on tujukas ja võib lausa üleöö äärmuslikult muutuda.

* Talveloor on tavalisest katteloorist tugevam ja tihedam ning kaitseb külma eest seetõttu paremini. Kui lund ei ole, aga maa on külmunud ja ilmateade ennustab, et õhutemperatuur langeb mitmeks päevaks alla –10°, kata maasikapeenar talvelooriga, et õiepungad ära ei külmuks. Talveloori sisse on hea mässida ka madalamaid külmaõrnu puid ja põõsaid. Samuti kaitseb talveloor jäise tuule eest. Kuna loori pinnale ei teki seisvat vett, siis loor ei jäätu, vaid laseb õhku läbi ning taimed ei jää ummuksisse.

* Pakasekangas on õhukest vatiini meenutav materjal. Vajalikuks osutub see külmaõrnadele taimedele alles siis, kui miinuskraade on püsivalt 10–15 või rohkem. Lisaks külmale kaitseb kangas ka jäise tuule eest, mis märkimisväärselt suurendab külma mõju. NB! Sooja hoiab vaid kuiv kangas, seevastu läbivettinud ja ka jäätunud materjalist enam kasu pole. Pakasekangas ei päästa ka siis, kui taime juured on kaitsmata.

Pakasekangaga on mugav katta eelkõige väänroose, ka peenraroosidele ja väiksematele külmaõrnadele puudele-põõsastele on seda lihtne hädaolukorras peale sättida. Käreda külmaga mähi pakasekangas ümber elupuupoti, sest muidu külmuvad puu juured ära.

* Varjutuskangas on peenest plastribast kootud tumeroheline tihe võrk, mis hajutab päikesekiirgust. Võrgu tekitatud varjus igihaljas võra ei kuumene ega saa päikesepõletust. Varjutuskangas kaitseb ka tugeva tuule eest, mis võimendab miinuskraade ja võib tekitada raskeid külmakahjustusi.

Sarnased artiklid